banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

AKŞEHİR OSB DEMİRYOLUNA KAVUŞUYOR

Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen ürünlerin, demiryolu taşımacılığı ile alıcısına hızlı ve ekonomik bir şekilde ulaşabilmesi için yapılan çalışmalarda sona gelindi. OSB’de üretilen ürünlerin, Gözpınarı Mahallesi’ndeki eski istasyon binasında yapılacak bir yükleme noktası ile demiryoluna aktarılması sağlanacak.

EKONOMİ 14.01.2021, 00:11 13.01.2021, 17:54 Haber Merkezi
2512
AKŞEHİR OSB DEMİRYOLUNA KAVUŞUYOR
banner12

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları 7. Bölge Müdürü Adem Sivri, Gözpınarı Mahallesi’ndeki istasyonu yerinde görmek amacıyla Akşehir’e geldi. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Akşehir OSB Başkan Vekili ve Akşehir Belediyesi Meclis Üyesi Çakır Buğra, OSB Müdürü Murat Balaman ile birlikte eski istasyon binasında incelemelerde bulunan Bölge Müdürü Sivri daha sonra Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’ne geçti.

Akşehir’de yapılacak yükleme noktası hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Sivri; “TCDD 7. Bölge Müdürlüğü olarak; bölgemizde olan fabrikalar ve OSB’lerde demiryolu yük taşımacılığını artırmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Akşehir OSB ile ilgili de bir çalışma içindeydik. İzmir Limanı’na ve Mersin Limanı’na yıllık 200 bin tonluk bir potansiyel mevcut ki ileride bu miktar artabilir. Burada ayrıca ekstra bir yatırım da yapmıyoruz, burada daha önceden bulunan Gözpınarı istasyonumuz var. Şu anda kapalı olan bu istasyonda yükleme yolunu yaparak Akşehir OSB’nin hizmetine sunmak istiyoruz” dedi.

Başkan Akkaya, konuyla ilgili önceki ziyaretlerini hatırlattığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz aylarda OSB Yönetim Kurulu Başkanımız ve Başkan Vekilimiz ile birlikte Devlet Demir Yolları Bölge Müdürümüzü Afyonkarahisar’da ziyaret ederek böyle bir talep iletmiştik. Neydi bu talebimiz? Organize Sanayimizde üretilen ürünlerin büyük bir bölümü ihraç ediliyor. Nakliye maliyetini düşürmek, daha kısa sürede üretilen ürünlerin alıcısına ulaştırılması anlamında demiryolu yük taşımacılığından faydalanmaktı. Şu an için yıllık 200 bin ton ama OSB’nin yeni genişleme alanıyla akabinde yapılacak ikinci genişleme alanıyla bu kat kat artacak. Hemen OSB’nin yanı başında bulunan Gözpınarı Mahallemizdeki Devlet Demiryollarının eski istasyonunu yükleme indirme bölümü olarak faaliyete geçirmekti amacımız. Bölge Müdürümüz de çok verimli ve güzel bir proje olacağı konusunda bizlere destek verdi. Bunun üzerine yöremiz Milletvekili Orhan Erdem eşliğinde Devlet Demiryolları Genel Müdürümüzü ziyaret ettik. Kendileri de ‘memnuniyetle’ dedi, proje ekipleri projeleri hazırladılar. Bölge Müdürümüzle beraber yerinde incelemelerde bulunduk.

İnşallah 2021 yılı yatırım programında başlanılacak. Oradaki eski gar binası yanında bu donatı alanı oluşturulmuş olacak. Akşehir OSB’de üretilen ürünlerimiz, Gözpınarı’ndaki İstasyondan Konya’da kurulan lojistik merkezine iletilecek, oradan demiryolu ağıyla limanlara ulaştırılıp yurt dışına ihracatı daha ekonomik olarak ve daha kısa sürede gerçekleştirilmiş olacak. Ben şimdiden projede emeği geçen teknik ekibimize, bölge müdürümüze teşekkür ediyorum. Akşehirli sanayicilerimiz için hayırlı uğurlu olsun.”

Akşehir OSB Başkan Vekili ve Akşehir Belediyesi Meclis Üyesi Çakır Buğra da Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişmesinde yükleme noktasının katkısı olacağını belirterek; “Organize Sanayi Bölgemizin genişleme alanının birincisini bitirmiş durumdayız. İkinci genişleme alanı içinde çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz. Bölgemizin ve Akşehir’in ekonomisi için bu demiryolu yük taşımacılığının gerçekten önemli bir etken olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Bölge Müdürümüzün buraya verdiği önem için de kendisine teşekkür ediyoruz. İnşallah Akşehir’imiz için hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
7
parçalı bulutlu