banner8

banner9

banner10

YÖK’TEN YDS İÇİN ŞARTLI KAYIT İMKANI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı; koronavirüs salgını dolayısıyla yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik gibi lisansüstü programlara başvuracak adaylar ile doktora veya sanatta yeterliğe başvuracak araştırma görevlilerine, Yabancı Dil Sınavı (YDS) puanlarına ilişkin belgelerini, sınav sonuçları açıklandıktan sonra yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı getirildiğini açıkladı.

EĞİTİM 07.09.2020, 00:09 06.09.2020, 18:28 Haber Merkezi
722
YÖK’TEN YDS İÇİN ŞARTLI KAYIT İMKANI
banner12

Salgın nedeniyle ÖSYM tarafından 27 Eylül 2020 tarihine ertelenen Yabancı Dil Sınavı'na (YDS) ilişkin Yükseköğretim Kurulu'na başvuran adaylar, YDS belgeleri olmadığı için yükseköğretim kurumlarında açılan lisansüstü programlara başvuru yapamadıklarını belirterek, mağduriyetlerini dile getirdiler. Konuyla ilgili yapılan değerlendirme sonucunda; bu süreçte adayların mağdur olmaması amacıyla 2020-2021 güz dönemi lisansüstü başvurularına mahsus olmak üzere, kayıt hakkı kazanan adayların şartlı kaydının yapılması kararlaştırıldı.

Araştırma görevlileri için de doktora veya sanatta yeterlik başvuru ve kabul şartları arasında yer alan yabancı dil puanı belgesinin süresi bitenlerin, yüksek lisans programına kayıt yaptırdıkları dönemde ibraz ettiği puanların kullanılarak şartlı kayıtlarının yapılmasına olanak sağlandı.

YDS sonuç belgesi 5 gün içerisinde ibraz edilecek

Başvurularını yabancı dil puanları bulunmadan yapan adayların, ÖSYM'nin 27 Eylül 2020 tarihli YDS sonucunun açıklamasından itibaren 5 gün içinde mesai bitimine kadar ilgili yükseköğretim kurumuna sonuç belgelerini ibraz etmeleri gerekecek. Belgelerini belirlenen tarihe kadar ibraz etmeyenlerin, kayıt şartlarını sağlamadığından kayıt işlemleri iptal edilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
-2
hafif kar yağışlı