banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ DÜZENLEMESİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı, hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin eğitim gördüğü özel eğitim meslek okullarını bitirenlerin Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmesine olanak sağlayan düzenlemenin kapsamını genişleterek, hem eski mezunların hem de özel eğitim mesleki eğitim merkezi mezunlarının üniversiteye erişiminin önünü açtı.

EĞİTİM 05.10.2021, 00:08 04.10.2021, 17:22 Haber Merkezi
353
ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ DÜZENLEMESİNİN KAPSAMI GENİŞLETİLDİ
banner12

2018 yılında yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği ile özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinin ismi, özel eğitim meslek okulu olarak değiştirilmiş, özel eğitim meslek okulu mezunlarının üniversite sınavına girmesine olanak sağlayan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ise bu yılın Temmuz ayında yayımlanmıştı.

186 özel eğitim meslek okulunda hafif düzeyde zihinsel yetersizliği veya hafif düzeyde otizm spektrum bozukluğu olan 13 bin 673 öğrenciye 18 meslek alanında eğitim verildiğini hatırlatan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığının resmi internet sitesinde yer verilen açıklamasında gelişmeye ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Bu okullardan mezun olanların yükseköğretime giriş imkanı bulunmuyordu ve yükseköğretime devam edemiyorlardı. Temmuz ayında bir iyileştirme yapmış ve 2021 yılı itibariyle özel eğitim meslek okulu diplomasına sahip olanların üniversiteye girişlerine imkan sağlamıştık. Bu konuda yeni bir adım attık ve Yönetmelik değişikliğinin yayımlandığı tarihten önce “özel eğitim mesleki eğitim merkezi öğrenim belgesi” ile “özel eğitim meslek okulu diploması” bulunanlara da üniversiteye giriş imkanı sağladık.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-5
parçalı bulutlu