banner8

banner9

banner28

banner10

TÜGVA PROTOKOLÜNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN), Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasındaki protokol kapsamındaki faaliyetler için yürütmenin durdurulması istemiyle açılan davada, Danıştay 8. Dairesinin; Bakanlığa bağlı resmi ve özel bütün temel eğitim ve ortaöğretim okulları/kurumları ve ortaokullara yönelik olarak yürütmeyi durdurma kararı verdiğini duyurdu.

EĞİTİM 17.10.2020, 00:08 16.10.2020, 17:58 Haber Merkezi
1053
TÜGVA PROTOKOLÜNE YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
banner12

Sendikanın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada; ortaokul ve liselerde Medeniyet ve Düşünce Kulübü kurulması ve danışman hoca atanmasına ilişkin protokol ile bu protokol kapsamındaki faaliyetler için MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün 18.01.2018 gün ve 1285833 sayılı işlemiyle öngörülen Resmi/Özel Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumları “Değerler Eğitimi ve Sosyal Etkinlikler” Usul ve Uygulama Esasları’nın iptali ve öncelikle yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açıldığı hatırlatıldı.

Danıştay 8. Dairesinin, imam hatip liseleri dışındaki tüm eğitim kurumlarında yürütmeyi durdurma kararı aldığı belirtilen açıklamada; “Kararda, davaya konu protokolün tesis edildiği tarih itibariyle, yürürlükte olan haliyle 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 10. maddesi uyarınca MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün görev ve yetkisi dikkate alındığında dava konusu işlemlerin MEB’e bağlı resmi ve özel bütün temel eğitim ve ortaöğretim okulları/kurumları ve ortaokullarına yönelik kısmının yetki unsuru yönünden hukuka aykırı olduğu belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Ensar Vakfı arasındaki işbirliği protokolünün iptali istemiyle de daha önce dava açılmış, Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararına Bakanlık itiraz etmiş ancak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, durdurma kararını; örgün eğitim kurumları açısından kabul etmişti.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
21
açık