banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

SABAH DİPLOMA, ÖĞLEDEN SONRA İŞ

Konya Şeker’in kurucusu olduğu ve 2016-2017 Akademik Yılında öğrenci kabulüne başlayan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde (KGTÜ) 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan Mühendislik Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden oluşan ilk mezunlar, diplomalarını aldıkları gün Torku’da işbaşı yaptılar. PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve KGTÜ Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Recep Konuk; diplomalarını alarak eğitimlerini tamamladıkları çatı altında işe başlayan öğrencilerin ailelerini telefonla arayarak tebrik etti.

EĞİTİM 08.08.2020, 00:08 07.08.2020, 17:32 Haber Merkezi
1171
SABAH DİPLOMA, ÖĞLEDEN SONRA İŞ
banner12

Tercihlerini, “Evden Üniversiteye, Üniversiteden İşe” diyerek mezuniyetten sona iş garantisi de veren KGTÜ’den yana kullanan ve İngilizce Yeterlilik Sınavı’nı geçerek 1. sınıftan eğitimlerine başlayan öğrencilerden isteyenler, eğitim hayatları boyunca yapmaları gereken stajlarını da Anadolu Birlik Holding’in 45 sanayi tesisinde, staj başvurusu için kapı kapı dolaşmak zorunda kalmadan yaptılar. Üretim tesisleri, Holding Merkezi, satış organizasyonu, pazarlama gibi iş hayatının tüm unsurlarını kapsayacak şekilde Anadolu Birlik Holding’in sunduğu olanaklarla teorik eğitimlerini pratikle taçlandıran öğrenciler, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi farkı ve Torku güvencesiyle Cuma günü sabah saatlerinde diplomalarını aldılar, öğleden sonra da işlerinin başına geçtiler.

Diplomalarını alır almaz, uzun arayışlar ve yeni sınav maratonuna girmeden Anadolu Birlik Holding’de iş hayatına başlayan gençler, Holding ile Üniversitenin imzaladığı bir diğer protokol çerçevesinde de bir yandan Anadolu Birlik Holding’de çalışırken diğer yandan da yine Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimlerine devam etmeyi planladıklarını belirttiler.

İlk Mezunlar

Covid-19 salgını nedeniyle mezuniyet töreni düzenlenemezken diplomalarını almak üzere aileleriyle birlikte 7 Ağustos 2020 Cuma günü üniversiteye gelen öğrenciler, diplomalarını Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Mütevelli Heyeti Başkanı Mikdat Çakır ve Anadolu Birlik Holding CEO’su Taner Taşpınar’ın elinden aldılar.

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin ilk mezunları olan gençlere diplomalarını vermenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş; “2016’da kapılarını açan üniversitemizden İngilizce yeterlilik sınavını geçerek birinci sınıftan başlayan evlatlarımızı mezun ettik. Bugün önce diplomalarını aldılar, sonra da Torku ailesinin onlar için planlayıp hazırladığı işlerinin başına geçtiler. Kendilerini ve ailelerini tebrik ediyor, okul hayatlarındaki gibi başarılı olmalarını diliyoruz” dedi.

Mütevelli Heyeti Başkanı Mikdat Çakır da konuşmasında; “Öğrenci alımının henüz 5’inci senesinde YÖK tarafından Türkiye’deki üniversiteler arasında yapılan değerlendirmelerde Üniversitemizin eğitim-öğretim kalitesi, öğrencilere sunduğu burs, altyapı ve fiziki olanakları ile araştırma projeleri alanlarında ilk 3 ve ilk 5 üniversitenin arasına girmesi özellikle gurur verici. KGTÜ, Türkiye ortalamasının 3 katından fazla bir oran ile tüm üniversiteler içinde 3’üncü, vakıf üniversiteleri içinde 1’inci sırada, eğitim burslarından faydalanan öğrenci oranı ile Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 2. sırada yer almıştır. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin bu tabloyu 206 üniversite arasından sıyrılarak oluşturması ayrıca gurur vericidir” ifadelerini kullandı.

Anadolu Birlik Holding CEO’su Taner Taşpınar ise; “Eğitimleri boyunca destek olduğumuz kardeşlerimiz bugün aynı çatı altında işlerine başladılar. Hani futbolda, basketbolda bir tabir vardır; altyapıdan oyuncu çıkarmak. Arkadaşlarımız, Konya Şeker’in altyapıdan çıkardığı ilk cevherler olacak. İnşallah kariyerleri ile birlikte Torku’nun işlerini büyütmeye de katkı verecekler. Mezun olup iş hayatına işletmelerimizde ve Holding bünyesinde başlayan arkadaşlarımızın performansı, hem üniversitemiz hem de Konya Şeker için önemli. Biz performans ve becerileri konusunda üniversitemize yapacağımız geri dönüşlerle üniversitemizin teoriyi pratik ile harmanlamasında daha mükemmele erişmesi için yardımcı olmaya, üniversitemizin güçlü yönlerini daha da güçlendirmesine, varsa eksikliklerin giderilmesine ve benzerlerinden daha da farklılaşmasına katkı vermeye çalışacağız. Genç kardeşlerimizi tebrik ediyor, Anadolu Birlik Holding’deki yeni mesai arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Aileleri telefonla arayarak kutladı

Diplomalarını alan öğrenciler ve ailelerini telefonla arayarak tebrik eden PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve KGTÜ Kurucu Mütevelli Heyet Başkanı Recep Konuk; öğrenciler ve ailelerine hitap ederken şunları söyledi:

“2016 yılında ilk öğrencilerimizin eğitime başlaması vesilesi ile düzenlenen törende onların ailelerine, evlatlarınız bize emanet demiştik. Dört yıl göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Biz ailelerimizin emanetine sahip çıktık, evlatlarımız da sorumluluklarına sahip çıktılar ve diplomalarını aldılar. Şimdi emanet alma sırası onlarda. Çiftçinin işi, aşı, markası, ülkemizin gıda güvenliği, tüketicinin güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişim hakkı için gösterdiğimiz gayret, meslek büyükleri ile birlikte onlara emanet.

Eğitimlerini tamamladıkları çatı altında iş hayatına adım attılar. Yetiştikleri yerde inşallah meyve dökmeye başlayacaklar. Eğitim hayatlarındaki başarıları için tebrik ediyor, başarılarını iş hayatında da sürdürmelerini temenni ediyoruz. Diplomalarını alarak mesailerine başlayan gençlerimize aynı çatı altında öğrencilikten iş hayatına uzanan değişiklik nedeniyle hoş geldiniz diyoruz. Torku Ailesi olarak verdiğimiz çiftçinin işini, aşını büyütme, ülkemizden dünyanın en büyük gıda markalarından birini çıkarma gayretimizde; bugün işe başlayan ve eğitimlerini Konya Şeker çatısı altında sürdürüp, gelecek yıllarda ailemize katılmaya devam edecek olan “çekirdekten yetişme” gençlerimizle adımlarımız daha hızlı ve büyük olacak.”

İlk 100 bin içerisindeki öğrencilere aylık başarı bursu

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, ilk 100 bin içerisinden ilk 2 tercihi ile yerleşen öğrencilere iş garantili eğitim sunarken yine ilk 100 bin içerisinden yerleşen öğrencilerine aylık başarı bursları veriyor. Tarım ve Doğa Bilimleri, Mühendislik ve Mimarlık, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültelerinde 100’ün üzerinde akademik personeli ile eğitim veren üniversite, uluslararası işbirlikleri çerçevesinde yaptığı ikili anlaşmalar ve Erasmus gibi öğrenci değişim programları ile öğrencilerinin yurt dışında eğitim ve araştırma faaliyetlerinde bulunmasını sağlıyor.

Sanayi ile iç içe bir model çerçevesinde kurulan KGTÜ, güçlü üniversite-sanayi bağı ile yerli maya ve yerli tohum, yüksek verimli yem, tanı kitleri ve yerli yazılım gibi konularda Konya Şeker ve Anadolu Birlik Holding ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalarla da ülkemize katkı sağlıyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
açık