banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“OT, KÖKÜ ÜZERİNDE BİTER”

Milli Eğitim Bakanlığı; çocukların kendi kültür mirasını daha iyi anlayarak hayal dünyalarını daha da genişletmeleri için UNESCO iş birliğinde hayata geçirilen yeni proje kapsamında öğretmenlere yönelik ‘Masal Anlatıcılığı’ mesleki gelişim programı hazırladı.

EĞİTİM 05.03.2021, 00:09 04.03.2021, 16:14 Haber Merkezi
1063
“OT, KÖKÜ ÜZERİNDE BİTER”
banner12

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Müdürlüğü tarafından başlatılan proje bünyesinde yürütülen ve okul öncesi, sınıf öğretmenleri, Türkçe, Türk dili ve edebiyatı, İngilizce, tarih, müzik ve görsel sanatlar öğretmenlerine öncelik verilen program çerçevesinde verilen eğitimlere katılan 89 bin 168 öğretmen sertifikalarını aldı.

Diğer taraftan ‘Anadolu Masalları ve Dede Korkut Hikâyeleri Eğitim Setleri’ ile birlikte onlarca kitap ve oyun kartı hazırlanırken, Anadolu Masal Evleri de hayata geçirilmeye başlandı. Anadolu Masalları Youtube kanalında ünlü isimler, çocuklar ve öğretmenlerin anlattığı masallar, yüzbinlerce vatandaşa ulaşmayı başardı.

“Masal kelimesinin büyüsünü tekrar tekrar vurgulamamız lazım”

Projenin tanıtım programında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapılan çalışmalara dair şu değerlendirmede bulundu:

“Rahmetli babaannem ‘Ot, kökü üzerinde biter’ derdi. Bizim şahsiyetimizin olgunlaşması, kimliğimizin ortaya çıkması, kişiliğimizin yapılanması kendi kökümüz üzerindeki değer sistemine dayandığında o zaman evrensel olana bir nefes verebiliyoruz, bir soluk verebiliyoruz. O zaman milli olanı geliştirebiliyoruz ve kendi tekamülü içerisinde dönüştürebiliyoruz. O zaman biz, biz olmaya devam ediyoruz.

Bütün bunları şu yüzden ısrarla vurguluyorum; eğer biz bu topraklarda, bu coğrafyada yüksek bir dikkatle bütün bir dünyayla belirli bir yarışma, dayanışma, rekabet içerisinde olacaksak, çocuklarımız dünyadaki akranlarıyla bir şekilde yarışacaksa bizim öncelikle teknolojinin çok ötesinde içerik üzerinde, muhteva üzerinde yeniden yeniden düşünmemiz lazım. Teknolojiye ulaşmak kolay, raflardan satın alırsınız ama içerik olarak ne koyacağız, içerik olarak neyi paylaşacağız asıl mesele burada.

İşte bu proje; bizim kopmuş olan tanelerimizi bir araya getiren, bağlayan ve birlikte aynı düşünce ufkunu selamlayan bir ülkü etrafında, bir ilke etrafında birliğimizi sahici bir şekilde sloganlardan uzak bir şekilde, içi boş söylemlerden ari bir şekilde bize sunuyor. Bu nedenle de masal kelimesinin büyüsünü tekrar tekrar vurgulamamız lazım. 220 bin öğretmenin masal öğretmenliği sertifikası alması ve bu ülkenin kılcal damarlarında bu sertifika suretiyle çocuklarımızın kulaklarına, gönüllerine Türk dünyasının binlerce yıllık nefesini sunmaları, armağan etmeleri çok büyük bir eser olarak karşımızda duruyor.” (İHA)

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık