banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

OKUL ORTAKLIĞI PROGRAMI BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı’nca başlatılan programla; fırsat eşitliği açısından okullar arasındaki farklılıkların azaltılması kapsamında üreten ve paylaşan dinamik okullar anlayışının geliştirilmesi, öğrenciler arasında bilgi, kültür, sevgi, saygı, sosyal sorumluluk, yardımlaşma, dayanışma gibi konuların paylaşılmasının sağlanması hedefleniyor.

EĞİTİM 27.04.2022, 00:09 26.04.2022, 18:51 Haber Merkezi
366
OKUL ORTAKLIĞI PROGRAMI BAŞLIYOR
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre, program çerçevesinde; farklı eğitim tecrübelerine ve kaynaklara sahip okulların bu tecrübelerini ortak okuluyla paylaşarak ortak öğrenme ve öğretme süreçleri planlamaları, ortak eğitimler düzenlemeleri, ortak sosyal faaliyetler ve projeler gerçekleştirmeleri gibi eğitim öğretim faaliyetleri yürütülecek. Öğrenci ve öğretmenlerde eğitim geleneği, proje tecrübeleri, bilgi, deneyim, kurum kültürü ve değer paylaşımlarının karşılıklı olarak aktarılması, programın en önemli amaçları arasında yer alıyor.

Okullar farklı illerden seçildi

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinin okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velilerini kapsayan okul ortaklığı programında yer alan okullar, farklı illerden seçildi. Bu okullar, bilgi paylaşımı ve ortak çalışmalar yaparak çevrim içi ya da yüz yüze toplantılar ve buluşmalar gerçekleştirecek. Akademik, sosyal, kültürel, sanatsal alanlarda başarılı uygulama örnekleri olan okullar, ortak okulu ile çalışılacağı konulara uygun olacak şekilde yazılı, görsel ve dijital materyal gibi kaynakları paylaşacak.

Akademik başarıyı artırma çalışmalarını ortaklaşa planlama ve uygulama, öğretmenlere yönelik ortak eğitimler düzenleme, destekleme ve yetiştirme kurslarına yönelik ortak çalışmalar yürütme, zümrelerin kullandığı öğretim yöntem ve tekniklerine yönelik paylaşımda bulunma, toplum hizmeti çalışmaları ve sosyal sorumluluk projeleri yürütme ve patent, faydalı model, marka, tasarım tescili alma sürecinde işbirlikli çalışmalar yürütme gibi başlıklar, okulların ortak çalışma yapacakları konular arasında yer alıyor.

Eğitimde fırsat eşitliği

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer; eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için okullar arası imkan farklılıklarını minimize etmenin, temel hedeflerinden birini teşkil ettiğini belirtti. Bu programla okullar arasındaki farklılıkların azaltılarak fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkı sunmayı amaçladıklarını dile getiren Özer; “Genel amaç; eğitim öğretimin niteliğini artıracak ortak faaliyetler gerçekleştirmek, deneyimleri paylaşmak, olumlu örnekleri hayata kazandırmak, öğrenme toplulukları oluşturmaktır” dedi.

Uygulama Kılavuzu, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile okullara duyurulan Okul Ortaklığı Programı 4 yıl süreli olacak ve 4. yılın sonunda ortak okullarda değişiklik yapılabilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
18
açık