banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

LGS BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığınca bu yıl 5 Haziran’da gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınavın başvuru ve uygulama kılavuzu yayımlandı. Başvurular 4-14 Nisan 2022 tarihleri arasında, Bakanlık tarafından otomatik başvuru işlemi şeklinde merkezi olarak gerçekleştirilecek.

EĞİTİM 29.03.2022, 10:27 29.03.2022, 10:43 Haber Merkezi
319
LGS BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU
banner12

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı sonunda Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzunda; resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin 8’inci sınıflarında öğrenim gören öğrencilerin fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla yapılacak merkezi sınavla ilgili usul ve esaslara yer verildi.

Sınav başvurusu için ek işlemlere gerek kalmayacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, Bakanlığın resmi internet sitesinden paylaşılan açıklamasına göre; LGS kapsamında 5 Haziran 2022’de uygulanacak merkezi sınavın başvuruları, 4-14 Nisan 2022 tarihleri arasında, Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirilecek. Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8’inci sınıf öğrencileri için yapılacak. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise yayımlanan kılavuzunda bulunan formu doldurarak başvuruda bulunacaklar. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak. Başvurusu Bakanlık tarafından otomatik gerçekleştirilen öğrencilerin sınava katılma zorunluluğu olmayacak.

Fotoğraflı sınav giriş belgesi, 27 Mayıs 2022 tarihinden itibaren e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecekler.

Sınavda değişiklik yok

Verilen bilgiye göre; LGS merkezi sınavında oturumlar, sınav süreleri, soru sayıları ve ders dağılımlarında herhangi bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi 2022 yılında da sınav uygulaması iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Öğrencilere hepsi çoktan seçmeli toplam 90 soru sorulacak.

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.

Kılavuz bu yıl ilk kez görme yetersizliği olan öğrenciler için 'sesli betimleme' ve işitme yetersizliği olan öğrenciler için ise 'işaret dili' ile düzenlenerek erişime sunuldu.

Kılavuza www.meb.gov.tr internet adresinden erişilebilecek. Sınav sonuçları da 30 Haziran 2022 tarihinde aynı adresten ilan edilecek, sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
19
açık