banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

İŞ KAYGISI OLMADAN İLK MEZUNİYET TÖRENİ

Türkiye’nin en şanslı üniversite mezunları, mezuniyet coşkusu yaşadı. PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un Genel Kurul’da aday olmama kararı nedeniyle buruk başlayan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin ilk mezuniyet töreni, öğrencilerin mezuniyet ve işe başlama sevinciyle yüzlerde tebessümle tamamlandı.

EĞİTİM 23.09.2021, 00:09 Haber Merkezi
2000
İŞ KAYGISI OLMADAN İLK MEZUNİYET TÖRENİ
banner12

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ), ilk mezunlarını verdi. Üniversite kampüsünün bahçesinde yapılan ve katılımın yoğun olduğu törende öğrenciler, hem mezun olmanın hem de Anadolu Birlik Holding’de işe başlamanın mutluluğunu aileleriyle paylaştılar.  

PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un oluşturduğu vizyon çerçevesinde, ülkemizin gıda ve tarımına yön vermek hedefiyle kurulan ve ilk öğrencilerini 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında kabul eden Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, tamamını Anadolu Birlik Holding iştiraklerinde işe başlattığı ilk mezunlarını vermiş oldu. Mezuniyet törenine; ABH İcra Kurulu Başkanı (CEO) Taner Taşpınar, İcra Kurulu Üyeleri, KGTÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır, Başkan Vekilleri, Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Rektör Yardımcıları, akademisyenler, mezun olan öğrenciler ve aileleri ile diğer öğrenciler katıldı.

Hiçbir mezun iş aramadı, tamamı ABH iştiraklerinde işe başladı

Anadolu Birlik Holding ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi arasında yapılan protokol çerçevesinde, mezun olan öğrencilerin tamamı, hiçbiri iş aramaksızın Anadolu Birlik Holding’in iştiraklerinde işe başladılar. Öğrencilerin tamamına sunulan “İş Garantisi Bursu” kapsamında, ülkemizde ilk ve tek olan sistem sayesinde mezun öğrenciler; aynı anda diğer üniversitelerden mezun olan yaşıtlarına göre hayata bir adım önde başlamış oldular.

Öğrencilerin kırmızı halıda geçişlerinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan mezuniyet törende, Genel Başkan Recep Konuk’un aldığı karardan dönmesi temennisi de sıklıkla dile getirildi. Törenin yapıldığı alanın, Konya Şeker’in ilk temelinin atıldığı ve açılışının yapıldığı alan olması nedeniyle taşıdığı öneme dikkat çeken Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu Başkanı Taner Taşpınar, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Burası bereketli bir alan. Bu 500 metrekare yarıçaplı alanda yapılan her sıra dışı tören; Konya Ovası’nın bereketine bereket kattı, üretimi tetikledi, tarım ekonomisini büyüttü, gıda sektörüne ivme kattı. Bundan 68 yıl 1 hafta önce 300 metre sağ arkanızda olan alanda Konya Şeker Fabrikası’nın temel atma töreni yapıldı, 67 yıl 2 gün önce, yani 19 Eylül 1954’te de açılış töreni gerçekleştirildi. O günkü törende konuşan rahmetli Başbakan Adnan Menderes; “Bu fabrikanın faydası yalnız Konya’ya değil bütün Türk yurdunadır” demişti. Bir şeker fabrikasından 45 üretim tesisi çıkaran ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin de kurulmasına kadar giden süreç, işte o törenle başladı. Bugün yaptığımız bu tören de inşallah tarım ve gıda sektörlerine genç mezunlarımızın elinin değmesiyle ülkemiz sanayisine, ekonomisine ve ülkemizin dört bir tarafındaki topraklara yeni bir bereket katacak.”

KGTÜ Kültürü oluşturmak

Üniversitemizden ilk adımınızı atarken sizi üniversitemizin Kurucu Başkanı Recep Konuk karşılamış ve üniversitemizin ilk eğitime başladığı gün, sizin yanınızda olmuştu. Mezuniyet töreninizde sizin ve ailelerinizin yaşadığı heyecan ve coşkuyu da en az sizler kadar yaşıyor. Kendisiyle yaptığımız konuşmada; “Her mezun evladımız ve ailesi birer diploma ve mezuniyet sevinci yaşarken ben 56 diploma ve mezuniyet sevinci yaşıyorum” dedi. Genel Kurul süreci nedeniyle törenlere katılmama kararı aldığı için bugün mezuniyet töreninde bedenen aranızda olamasa da gönlünün burada olduğunu bilmenizi ve hepinizi tek tek tebrik ettiğini iletmemi rica ettiler, ben de size kendilerinin başarı dileklerini ve tebriklerini iletiyorum. Başkanımızın sizden bir ricası daha doğrusu bir hatırlatması daha var; ilk mezunlar olarak sizin bir Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi kültürü oluşturmanızı bekliyorlar. Tıpkı Mülkiyeliler gibi, ODTÜ’lüler gibi, Robert Kolejliler gibi, Boğaziçililer gibi, Galatasaraylılar gibi bazı ihtisas alanlarında bazı eğitim kurumları ve mezunları söz sahibi olmuşsa ileride tarım ve gıda denince kürsünün sahibi de söz hakkı da Konya Gıda ve Tarımlılarındır denilmesine uzanacak bir süreci sizin başlatmanızı arzu ediyorlar. İlk mezunlar olarak bu işin temelini atma görevi sizdedir. Böyle bir çalışma başlatmaya karar verirseniz bu çalışmada hem üniversitemizin hem kurum olarak bizim arkanızda değil yanınızda olacağımızı belirterek sözlerime son verirken, lisans eğitimini tamamlayarak mezuniyete hak kazanan siz değerli gençlerimizi ve ailelerini, bu 5 yılda yanınızda olan değerli akademisyenleri ve idari personeli tebrik ediyor, çalışma hayatında başarılarınızın devamını diliyorum.”

 “Bu üniversite, çiftçinin emeği ile kuruldu”

Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır ise konuşmasında, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin iki defa vakıf üniversitesi olduğunu belirterek; “Burası hem üniversitenin vakfının hem de bir vakıf çizgisindeki Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin iştiraki olan Konya Şeker’in kurmuş olduğu bir üniversitedir” dedi. Üniversitenin 1 milyona yakın çiftçinin emeği ile kurulduğunu da belirten Mikdat Çakır, öğrencilerinin bu bilinçle yetiştirildiğine dikkat çekti.

Mikdat Çakır, konuşmasında; “Türkiye’de 1 milyona yakın çiftçi geleceğimizin teminatı olan bu öğrencilerin ülkemiz için stratejik öneme sahip tarım ve gıda alanında yetişebilmesi için çamurlu topraklarındaki emeklerini buraya yönlendirdiler. Yani bu üniversitede 1 milyon kişinin emeği ve alın teri var. Onların kooperatif yönetimini emanet ettiği yöneticiler ve Başkan Recep Konuk, bu emanete sahip çıkarak en sonunda Türkiye’nin teknolojide dışa olan bağımlılığını bitirmek için üniversite kurulması gerektiğine karar verdiler ve bunu da Türkiye’nin tarım ve gıda alanında ilk ve tek olan ihtisas üniversitesini kurarak hayata geçirdiler” ifadelerini kullandı.

Üniversitede eğitim öğretimde ortak program uygulaması

Konuşmasına, öğrencileri selamlayarak başlayan Rektör Prof. Dr. Cumhur Çökmüş ise verilen eğitim öğretime ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Bildiğiniz gibi KGTÜ eğitimine, hem lisans hem de yüksek lisans düzeyinde 2016-2017 Akademik Yılında başlamıştır. Üniversitemizde eğitim öğretimde Ortak Program uygulaması yapılmakta olup YKS sonucu öğrencilerimiz doğrudan 3 fakültemiz altında bulunan ortak programlara yerleşmekte, 3 yarıyıl ortak müfredat gördükten sonra 4’üncü yarıyılın başında fakültede bulunan bölümlerden birini herhangi bir kısıtlama olmaksızın seçmektedirler. Bu uygulama ile öğrencilerimizin memnuniyet ve buna bağlı olarak da başarı düzeyleri artmaktadır. Ortak müfredat uygulamamız, aynı zamanda fakülte altındaki ortak programda ortak dersler alındığı için Çift Anadal (Diploma) ve Yan Dal uygulamasında kolaylık sağlamaktadır. Üniversitemizde bu 2 uygulama, mevzuat hükümleri çerçevesinde tüm öğrencilerimize açık ve ücretsizdir.

Anadolu Birlik Holding ile yaptığımız protokol gereği 2016-2017 Akademik yılında Üniversitemize kayıt yaptıran ve şu an mezuniyet törenini düzenlediğimiz tüm öğrencilerimize “İş Garantisi Bursu” vermiştik. Mezun olan ve isteyen tüm öğrencilerimizin işe yerleştirme işlemlerini tamamlamış durumdayız. Öğrencilerimiz, mezun olur olmaz iş aramak yerine işe yerleştirildiler. Bu sadece ülkemizde değil, dünyada da eşi benzeri sık görülebilecek bir durum değildir.

Öğrencilerimiz, Anadolu Birlik Holding ve Konya Şeker çatısı altında bulunan ve pek çok farklı sektörde faaliyet göstermekte olan 40’ın üzerindeki şirketin altyapısından ve iş olanaklarından faydalanma imkanına sahipler ve mezun olduklarında buralarda işleri hazır. Bu, Türkiye’de bu şekilde kurulmuş ve işleyen tek modeldir ve karşımızda üniversite-sanayi işbirliği kavramının somutlaşmış hali bulunmaktadır. Bu sistemin mimarı olan ve vizyonuyla bu sistemi hayata geçiren Üniversitemiz Kurucu Başkanı Recep Konuk’a şükranlarımı sunuyorum.”

Konuşmaların ardından önce Üniversite birincisi, ikincisi ve üçüncüsüne ödülleri verildi. Ödüllerini alan öğrenciler de ilk mezunlar adına Genel Başkan Recep Konuk’a teslim edilmek üzere, mezunların teşekkürlerini ifade eden hediyelerini Taner Taşpınar’a verdiler. Birincilikle mezun olan Zeynep Demirsoy, mezuniyet kütüğüne mezuniyet plaketi çakmasının ardından, öğrenciler adına katılımcılara hitap etti.

Tören fakülte ve bölüm birinci, ikinci ve üçüncülerine ödüllerinin verilmesi ile devam etti. Ödül töreninin tamamlanmasıyla bütün öğrencilere diplomaları ve hediyeler takdim edildi. Öğrencilerin kep atma coşkusu ise Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Kampüsüne ayrı bir güzellik kattı. Mezuniyet Töreni, katılımcılara kokteyl ikram edilmesi ile son buldu.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
24
parçalı az bulutlu