banner8

banner9

banner28

banner10

İLK VE ORTAOKULLARDA SINAV UYGULAMALARI

Milli Eğitim Bakanlığı; ilk ve ortaokul öğrencileri için ikinci dönem ölçme ve değerlendirme uygulamalarına ilişkin bir basın açıklamasında bulundu.

EĞİTİM 22.05.2021, 00:09 22.05.2021, 08:24 Haber Merkezi
1576
İLK VE ORTAOKULLARDA SINAV UYGULAMALARI
banner12

İlk ve ortaokullarda eğitim öğretim gören öğrencilerin 2020-2021 yılı ikinci dönem derslerinin ölçme ve değerlendirme işlemleri, salgın tedbirleri kapsamında yeniden düzenlendi. Konuya ilişkin basın açıklamasında düzenlemeler şöyle sıralandı:

*İlkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda sınav uygulaması bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz, birinci dönemde olduğu gibi yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya TRT EBA televizyonundaki yayınları takip ve derse olan ilgilerine göre kişisel, sosyal ve akademik gelişimlerini destekleyecek şekilde öğretmenleri tarafından değerlendirilecektir.

*İlkokul 4’üncü sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem derslerinin sınavla değerlendirilmesi durumu, öğrencilerin tercihine bırakılmıştır.

*İkinci dönem sınav notu olan öğrenciler için bu sınavlar geçerli olacak ve e-Okul sistemine işlenecektir. Sınavı yapılan derslerden başka bir sınav yapılmayacaktır. Bu öğrencilere istemeleri durumunda ikinci bir sınav yapılıp puanlarını yükseltme fırsatı verilecek, ayrıca tercih hakkı sunulacak olup isterlerse sadece birinci dönem notları ile değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

*İkinci dönem sınav notu olmayan öğrencilere, ikinci dönem sınavlarına katılıp katılmama hususunda tercih hakkı sunulacak, isteyen öğrenciler için sınav yapılacaktır. Sınavlara katılmak istemeyen öğrencilerin sadece birinci dönem notlarına göre değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere başka herhangi bir ölçme ve değerlendirme uygulaması yapılmayacaktır. Buna göre velilerin, tercih ettikleri seçeneği 26 Mayıs 2021 tarihine kadar öğrencilerin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüğüne yazılı olarak ya da e-posta başvurusuyla bildirmeleri gerekmektedir.

*Düzenlemenin diğer ayrıntıları:

**Seçmeli dersler dahil bütün derslerden sadece bir sınav notu karneye yansıtılacaktır.

**Sınavlar okul ortamında ve yüz yüze yapılacaktır.

**Öğrencilerin sınavları 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci dönem başından 26 Mart 2021 tarihine kadar işlenen konu ve kazanımları kapsayacak şekilde, 18 Haziran 2021 tarihine kadar planlanarak uygulanacaktır.

**Farklı bir ilde bulunmaları durumunda öğrenciler, sınavlara bulundukları yerlerde aynı okul türündeki okullarda girebileceklerdir. Bu durumda veliler, 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar taleplerini bulundukları ildeki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçe ile iletecek, öğrencilerin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünü de bu konuda bilgilendireceklerdir. Yurt dışında bulunan ve sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrenciler de bulundukları yerin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Konsolosluğu eğitim müşavirliği/ataşeliğine başvuracaktır.

**Kendisinde veya birlikte kaldığı aile bireylerinde herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir zamanda ve izole bir ortamda sınava alınacaktır.

**Yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan ve eğitim öğretim sürecini uzaktan eğitim yoluyla takip eden öğrencilerin, sınav tarihlerinin olduğu günlerde pansiyon kapasitesi, ulaşım şartları ve hijyen koşulları dikkate alınarak pansiyonda konaklayabilmeleri sağlanacaktır.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
15
açık