banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

HELAL OLSUN SİZE!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait kuruluşlarda koruma ve bakım altında bulunan ve bu yıl YKS sınavına katılan gençlerden 281’i; mühendislikten öğretmenliğe, psikolojiden tarihe üniversitelerin farklı bölümlerinde okumaya hak kazandı.

EĞİTİM 01.09.2020, 00:11 Haber Merkezi
1351
HELAL OLSUN SİZE!
banner12


Türkiye genelinde, koruma ve bakım altındaki gençlerden 650’si bu yıl YKS sınavına girdi. YKS sonuçlarına göre gençlerden 281’i üniversiteye yerleşme başarısı gösterdi. Başarılı olan gençlerden 143’ü lisans, 138’i ön lisans programlarına kayıt yaptırma hakkı elde etti. Üniversiteyi kazanan 281 gençten 31’i, 1 milyon 150 binden fazla adayın tercih yaptığı YKS-2020’de, sıralamada ilk yüz binde yer aldı.

Üniversiteye yerleşen gençler, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Kore Dili ve Edebiyatı, Tarih, Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji, İlahiyat, Havacılık Yönetimi, Türkçe Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, İlk ve Acil Yardım, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerini tercih ettiler.

Eğitim Hayatları Boyunca Destek

Devlet korumasındaki gençlerden üniversiteye yerleşenlere eğitim hayatları boyunca da destek sağlanıyor. Bu desteklerle Bakanlığın sunduğu sosyal hizmet modellerinden yararlanmaya devam etmeleri ve eğitim hayatlarının sorunsuz sürmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda gençlere rehberlik ve danışmanlık, barınma, giyim, harçlık, burs ve kredi, ulaşım gideri, kurs, yemek ücreti ve istihdam destekleri veriliyor. Gençler Kredi ve Yurtlar Kurumunun yurtlarından ücretsiz yararlanıyor.

 

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
22
parçalı az bulutlu