banner8

banner9

banner10

ENDEKSTE KONYA’DAN 2 ÜNİVERSİTE VAR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK öncülüğünde oluşturulan “2020 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” sonuçlarını açıkladı. Endeks sonuçlarına göre; Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 81,89 puanla ilk sırada yer alırken, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 74,9 puanla ikinciliği paylaştı. Konya’dan 2 üniversite de endekste ilk 50 arasında yer aldı.

EĞİTİM 07.11.2020, 00:10 06.11.2020, 17:38 Haber Merkezi
446
ENDEKSTE KONYA’DAN 2 ÜNİVERSİTE VAR
banner12

Bakan Varank, 2020 yılı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sonuçlarını Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde açıkladı. Üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik alanlarındaki çabalarını daha da artırmaları ve bilgi ekonomisi yarışında Türkiye’yi her daim rekabetçi kılmaları gerektiğine işaret eden Varank, şunları söyledi:

“Girişimci ve yenilikçi üniversite derken, sahip olduğu bilimsel ve teknolojik yetkinliğini, ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle ekosistemin yararına sunan, mentörlük hizmetleriyle yeni iş fikirlerinin hayata geçirilmesini sağlayan, kazandırdığı girişimcilik ruhuyla risk alabilen cesaretli bireyler yetiştiren, yaygınlaştırdığı yenilik kültürüyle kalkınmada lider role sahip üniversiteleri kastediyoruz.

İlk defa 2012’de açıklamaya başladığımız Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi, üniversiteleri eğitim kalitesine veya eğitimdeki başarılarına göre sıralamıyor. Burada üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarını dikkate alıyoruz. Yaptığımız sıralamayla, yükseköğretimde inovasyon odaklı rekabetin artmasını ve böylece girişimcilik ekosisteminin daha da gelişmesini hedefliyoruz.

Bugüne kadar çok yapıcı ve güzel geri bildirimler aldık. TÜBİTAK’ın da verdiği desteklerin katkısıyla, akademide girişimcilik ekosistemi ciddi bir atılım ve hareketlilik içinde. Bir taraftan üniversiteler girişimciliğe yatırım yaparken, diğer taraftan gençlerin vizyonu değişmeye başladı. Gençler artık, kendi işlerini kurmanın ve girişimci olmanın peşinden daha fazla koşuyor.

Son dönemlerde göğsümüzü kabartan başarı hikayeleri tesadüf değil. Küresel trendlere baktığımızda da geleceğe ve teknolojiye yön verenlerin; inovatif düşünenler, düşündüklerini somut ürüne dönüştürenler olduğunu görüyoruz. Artık üniversitelerimiz için girişimci ve yenilikçi olmak bir tercih meselesi değil, adeta bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Bu sene endekse öğretim üyesi sayısı 50'nin üzerinde olan 185 üniversitemiz dahil edildi. Veri toplama sürecine 282 kurum katkı sağladı, 9 aylık yoğun bir çalışmayla 1 milyon hücrelik bir veri seti toplandı ve değerlendirmeye alındı. Endekste üniversiteler, bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, iş birliği ve etkileşim, ekonomik katkı ve ticarileşme olmak üzere 4 başlık altında 22 göstergeye göre sıralandı.”

Sabancı Üniversitesi’nin 4’üncü, Boğaziçi Üniversitesi’nin 5’inci sırada olduğu endekste; Selçuk Üniversitesi 22’nci ve Konya Teknik Üniversitesi 49’uncu olarak ilk 50 üniversite arasında yer aldı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
7
açık