banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

DIŞ TİCARET MESLEK LİSELERİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında imzalanan Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tanıtım ve Alt Protokolü ile mesleki ve teknik eğitimin farklı alanlarda geliştirilmesi için yeni bir adım daha atılmış oldu.

EĞİTİM 17.03.2021, 00:07 17.03.2021, 11:46 Haber Merkezi
1413
DIŞ TİCARET MESLEK LİSELERİ İÇİN İMZALAR ATILDI
banner12

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, imza töreninde yaptığı ve Bakanlığının resmi internet sitesinde de yer verilen açıklamasında; “Dış ticaret sektörünün nitelikli insan gücü ihtiyacını karşılamayı, okul ile özel sektör arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi, alan öğretmenlerimizin yeterliliklerini artırmayı hedefliyoruz” derken, ihracatın niteliğine ve niceliğine de nitelikli iş gücüyle katkı sunulacağını vurguladı.

Öğrencilere; “Dış ticaret meslek liselerine kayıt yaptırmalarını ve geleceğin dış ticaretçileri olmak adına güzel bir başlangıç yapmalarını kendilerine tavsiye ediyorum” sözleriyle çağrıda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da Bakanlık bürokratlarının bu okullarda görev yapacak öğretmenlere her aşamada destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitimler

İşbirliği protokolüyle eğitim verilen “Dış ticaret Ofis Hizmetleri” alanında 4 ilde 6 okulda 305 öğrenci eğitim alıyor, 63 öğretmen görev yapıyor. Her düzeydeki firmanın ve KOBİ’lerin nitelikli personel ihtiyacı doğrultusunda, “Muhasebe ve Finansman” alanında ise 62 bin 484 öğrenciye, 4 bin 6 öğretmen ile eğitim verilecek. Alan öğretim programı ve eğitim materyallerinin güncellenmesi yapılacak, öğretmenlere hizmet içi ve iş başı eğitimi verilecek.

İmzalanan alt protokolle; öğrencilerin ihracatçı birliğine üye firmalarda staj ve beceri eğitimleri alması, mezun öğrencilerin ihracatçı birliklerine üye firmalarda istihdam edilmesi ve öğrencilere burs verilmesi sağlanacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
açık