banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

DEVAMSIZ ÖĞRENCİYE NAKİL HAKKI

Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik çerçevesinde;  devamsızlık nedeniyle başarısız sayılan ve öğrenim hakkı bulunan öğrenciler, istemeleri durumunda kayıtlarını mesleki eğitim merkezi diploma programına aktarabilecekler.

EĞİTİM 25.04.2022, 00:13 24.04.2022, 16:06 Haber Merkezi
735
DEVAMSIZ ÖĞRENCİYE NAKİL HAKKI
banner12

Değişikliğe göre; öğrenim hakkı bulunmayanlar ise Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi veya mesleki eğitim merkezine yönlendirilecek. Diğer okul/program türlerinden mesleki eğitim merkezi programına nakil ve geçiş yapanlardan, nakil ve geçiş yapılmasından sonraki bir ay içerisinde bir işletme ile sözleşme imzalayamayan veya bu süre içerisinde sözleşmesi feshedilen öğrencilerin, 5 iş günü içerisinde başvurmaları halinde mesleki eğitim merkezinde sözleşme yapamadıkları sürelere ilişkin devamsızlık ve kontenjan durumu dikkate alınmaksızın, naklen geldikleri okulun/programın ayrıldıkları sınıf seviyesine nakil ve geçişleri yapılacak. Öğrencilerin bu fıkra kapsamındaki nakil ve geçişleri, her eğitim ve öğretim yılında bir defayla sınırlı olacak.

Anadolu meslek programı öğrencilerinden 11’inci sınıfı doğrudan geçen ve 9, 10 ve 11’inci sınıf ortak derslerinin ağırlıklı yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 70 olanlar, Anadolu teknik programına geçiş için başvurabilecekler. Başvuru ve yerleştirme işlemleri, Bakanlıkça belirlenen esaslar ve kayıt takvimi çerçevesinde e-Okul sistemi üzerinden yapılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
parçalı bulutlu