banner8

banner9

banner10

DENEYAP SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI

Teknoloji üreten gençler yetiştirmeyi amaçlayan ve ilk etabında, aralarında Konya’nın da olduğu 12 ilde atölyelerin kurulduğu Deneyap Teknoloji Atölyeleri Projesine 3 bin 680 yeni öğrenci katıldı. Projenin 18 ili kapsayan ikinci fazında yazılı ve uygulamalı sınavları başarıyla geçen gençler, geleceğin teknoloji yıldızı olmak için eğitim almaya hak kazandılar.

EĞİTİM 10.09.2020, 00:04 09.09.2020, 17:39 Haber Merkezi
337
DENEYAP SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI
banner12

Sınav sonuçlarına ilişkin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda “Öğrenci ve velilerimizin merakla beklediği #DENEYAP Teknoloji Atölyeleri sınav ve yerleştirme sonuçları belli oldu. Kazanan gençlerimizi tebrik ediyorum” ifadelerine yer veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın konuyla ilgili yazılı açıklaması, özetle şöyle:

“Bu projemizle ortaokul ve lise seviyesindeki üstün yetenekli öğrencilerimize 3 yıllık kapsamlı bir teknoloji eğitimi veriyoruz. Ücretsiz olarak sunduğumuz bu eğitimler yenilikçi ve vizyoner bir müfredata sahip. Atölyelere gelen öğrencilerden tek bir beklentimiz var, o da hayal güçlerini sonuna kadar kullanmaları. Önlerinde hiçbir limit, hiçbir engel yok. Teoriyi öğrenip, pratiğe istedikleri gibi dökebilirler.

Türkiye’nin teknolojik gelişimini ivmelendirmek amacıyla 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulacak. Hayata geçirilen toplam 30 Deneyap Teknoloji Atölyesi’nden 5 yılda yaklaşık 50 bin öğrencimizi mezun etmeyi amaçlıyoruz. Bu gençler, yarının Türkiye’sini şekillendirecekler. 

Zorlu sınav

Deneyap’ın ilk aşaması olan yazılı sınav, Şubat ayında 18 ilde yapıldı. Sınava 65 bin 168 bilim ve teknoloji meraklısı genç katıldı. Yazılı sınavı başarı ile geçen 9 bin 668 öğrenci Ağustos ayında uygulamalı sınava girdi. Bu sınavda, öğrenciler kendilerine sunulan tema doğrultusunda özgün fikirlerini ortaya çıkaran, teknik bilgilerini kullanabilecekleri proje tasarımları yaptı, tamamlanan projelerini de jüri üyelerine belirlenen süre dâhilinde anlattı. Jüri üyeleri, öğrencilerin, kendini ifade edebilme, özgün düşünme, yenilik katabilme, konu ile ilgili bilgi sahibi olma becerileri dikkate alınarak değerlendirmede bulundu.

Yapılan değerlendirmede yazılı sınavın yüzde 70’i, uygulama sınavının yüzde 30’u temel alındı ve 3 bin 680 öğrenci geleceğin teknoloji yıldızı olmaya hak kazandı. Bu öğrencilerin yüzde 81’inin devlet okullarından gelmesi dikkat çekti.

3 yıllık sıkı eğitim

Deneyap eğitim modeli; iki yaş grubundaki öğrencilerin girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerileri kazanmalarına yönelik olarak tasarlandı. Denayap’ta, ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençler, Tasarım-Üretim, Robotik-Kodlama, Elektronik Programlama, Yazılım Teknolojileri, Havacılık ve Uzay Teknolojileri gibi alanlarda eğitimler alıyor. Toplamda 3 yıl, hem temel teknoloji yetkinlikleri ve özel ilgi alanlarında derinleşme, hem de proje üretme kabiliyeti elde edecek olan öğrenciler, bu gelişim süreci sonunda geleceğin teknoloji yıldızları haline gelecekler.”

Sınav sonuçlarına www.deneyapturkiye.org adresinden ulaşılabiliyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner27
22
parçalı az bulutlu