banner8

banner9

banner28

banner10

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BU KURALLARA DİKKAT!

Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları işbirliğinde hazırlanan ve salgın döneminde başvurulacak uygulamalar ve alınacak önlemleri içeren “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderildi.

EĞİTİM 26.08.2021, 00:13 25.08.2021, 18:05 Haber Merkezi
371
ÇOCUKLARIMIZ İÇİN BU KURALLARA DİKKAT!
banner12

Yüz yüze eğitimin başlamakta olduğu ülkemizde, devam eden Covid-19 salgını ve virüsün yeni varyantlarına karşı alınacak önlemler ve okullarımızda uygulanacak kurallar, şöyle sıralanıyor:

*Öğrencilerle aynı ev içerisinde yaşayan kişiler ile öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin tam doz aşılarının yapılmış olması önerilirken; öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek.

*Tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyaç duymaları halinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske, Milli Eğitim Bakanlığı’nca temin edilecek.

*Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda ve öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak.

*Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.

*Seminer haftasında öğretmenlere enfeksiyon kontrolü ve okula giriş koşullarını içeren eğitim verilecek, okul yönetimince belirlenecek görevli tarafından bu programın uygulanıyor olduğunun ve alınacak önlemlerin takibi yapılacak.

*Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullardaki tüm öğrenciler okula maske ile gelecek. Gelişimsel sorunu olan veya maske takmakta zorlanan ve bu durumları doktor raporu ile kayıt altına alınmış olan çocukların da mümkün ise yüz koruyucu kullanımı sağlanacak. Maskeler çocuklar için uygun boyutta olacak ve maskelerin nemlenmesi durumunda değiştirilmesi için okul içerisinde yedek maske bulundurulacak.

*Öğretmenler, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takacak. Farklı sınıflarda ders vermeleri durumunda öğretmenlerin ders arasında maskelerini değiştirmeleri önerilecek.

*Çok yakın temasın gerektiği durumlarda maske ile birlikte yüz koruyucu kullanılması önerilecek. Öğretmen odaları ve diğer ortak alanlarda bulunan kişilerin, aşılananlar da dahil olmak üzere, sürekli maske takmaları sağlanacak.

*Diğer görevliler de okulda bulunulan süre boyunca ve her ortamda aşılanma durumundan bağımsız olarak sürekli maske takacak. Maskenin nemlenmesi durumunda yeni bir maske kullanılacak.

*Yiyecek içecek tüketiminin mümkün olduğu kadar ayrı zamanlarda ve mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmesine özen gösterilecek.

*Salgın döneminde veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğu kadar bahçe de dahil olmak üzere okula girişlerine izin verilmeyecek. Okula girişin zorunlu olduğu durumlarda ziyaretçilerin HES kodu sorgulamasında “Risksiz” olduğundan emin olunacak ve en dış noktadan itibaren maske takmaları sağlanacak.

*Ders sırasında sınıf pencereleri, öğrenciler açısından düşme ve çarpma gibi risk yaratmayacak şekilde önlemler alınarak mümkün olduğunca açık tutulacak ve doğal havalandırma sağlanacak. *Teneffüslerde mümkün olduğu kadar tüm öğrencilerin açık alana çıkmaları, sınıf pencerelerinin ve kapısının tamamen açılarak hava akımı yaratacak şekilde en az 10 dakika süre ile havalanması sağlanacak.

*Okulun ortak kapalı alanlarındaki pencerelerin sürekli açık kalması veya mümkün olduğu kadar havalandırılması sağlanacak. Merkezi havalandırma sistemleri bulunan binalarda havalandırma, mümkünse tamamen temiz hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek.

*Havalandırma sistemlerinin bakımı ve filtre değişimleri zamanında yapılacak. Havalandırma mümkün olan en düşük hızla çalıştırılacak. Havalandırma sistemi çalışıyor bile olsa pencereleri açılabilen alanlarda doğal havalandırma tercih edilecek.

*Okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin, diğer çalışanların kalabalık gruplar oluşturması önlenecek. Teneffüs saatleri, kalabalık oluşmaması için okulun fiziksel kapasitesi ve öğrenci mevcudu dikkate alınarak farklı zamanlara gelecek şekilde ayarlanacak.

*Okula giriş, çıkış ve teneffüslerde sosyal mesafenin korunması için gerekli düzenlemeler yapılacak. Okul bahçesinde öğrenciler arasında sosyal mesafe olmasına özen gösterilecek.

*Kapalı alanlarında farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek şekilde planlanma yapılacak. Okul giriş ve çıkış saatleri değiştirilemiyorsa ders başlangıç zamanları ve ders araları farklı sınıf öğrencilerinin bir araya gelmesini en aza indirecek şekilde planlanacak.

*Sınıf içerisinde öğrencilerin oturma düzeni yüzleri aynı yöne dönük olacak şekilde yapılandırılacak. Öğrenciler arasındaki mesafenin belirlenmesinde okuldaki derslik ve öğrenci sayısına dikkat edilerek okul yönetimi tarafından sosyal mesafeye uygun düzenleme yapılacak.

*Vaka hızının ve bulaş riskinin yüksek olduğu ya da vaka sayısında ani yükselme görülen bölgelerde il ve ilçe sağlık müdürlükleri koordinasyonunda gerekli tedbirler alınacak.

*Tükürük ve sekresyon çıkışına neden olabilecek şarkı söyleme gibi yüksek sesle yapılan egzersizler mutlaka açık alanda ve öğrencilerin arasında tercihen en az 2 metre mesafe bırakılarak yapılacak. Öğrenciler, evlerinde veya okul dışında egzersiz yapmaya özendirilecek.

*Beslenme saatleri okulun fiziki kapasitesi göz önüne alınarak mümkün olduğunca farklı zamanlara yayılacak. Yemeklerin mümkünse sınıf dışında, açık alanda ya da tavanı yüksek ve geniş, havalandırılabilir mekânlarda yenilmesi sağlanacak. Maskeler, sadece sıvı alımı veya beslenme sırasında çıkartılacak.

*Ders süreleri, sınıfın fiziksel boyutu ve öğrenci sayısı dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak şekilde planlanacak.

*Okulun rutin temizliği sıklaştırılacak. Çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak ve ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri konulacak.

*Okulun başlangıcında velilere olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için “Bilgilendirme Formu” verilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
12
parçalı az bulutlu