banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

ÇOCUKLAR İÇİN “GÜVENLİ KİTAP” LİSTESİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 0-6 yaş grubu çocuklar için belirli kriterler göz önünde bulundurularak hazırlanan kitap önerileri listesine eklenen 45 yeni kitap, Bakanlığın resmi internet sitesinden yayımlandı.

EĞİTİM 31.08.2021, 00:08 30.08.2021, 16:50 Haber Merkezi
246
ÇOCUKLAR İÇİN “GÜVENLİ KİTAP” LİSTESİ
banner12

Konuya ilişkin olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sitesinde yer verilen açıklamaya göre; çocuk dostu yayınların desteklenmesi ve zararlı içeriklerle mücadele amacıyla uzmanlardan oluşturulan çalışma grubu tarafından önerilen 45 yeni yayının eklenmesiyle önerilen toplam kitap sayısı 472’ye ulaştı.

Nasıl seçiliyor?

Kitaplar, üniversitelerden alınan görüşler doğrultusunda belirlenen kriterler çerçevesinde 0-6 yaş çocukların gelişim özellikleri dikkate alınarak, öncelikle ön elemeden geçiriliyor. Ön incelemede; evrensel ahlak kuralları ile milli ve manevi değerler açısından değerlendirme yapılıyor. Yayınlarda; şiddet içeren ya da şiddeti bir çözüm yolu olarak gösteren, ayrımcılığı teşvik eden içeriklerin yanı sıra müstehcenlik, cinsel istismar konuları da titizlikle inceleniyor. Hırsızlık, yalan/kötü söz söyleme gibi olumsuz davranış modellerinin nasıl ele alındığı da kitapları değerlendirme kriterleri arasında bulunuyor.

Ön elemeden sonra içeriğin yanı sıra kitabın çocuğun kolayca kavrayabileceği boyutta, kullanılan resimlerin ise ilgi çekici ve içerikle uyumlu olmasına dikkat ediliyor. Çocukların dil gelişimleri açısından Türkçe kullanımına özen gösterilmesi, karmaşık cümle bulunmaması gibi unsurlar da göz önünde tutuluyor. Kitapların çocuğun merak duygusunu destekleme, yaşamda karşılaşacağı zorlukları aşmak için akılcı sorun çözme yolları kullanma, duygu sömürüsü içermeme, hayal ve düşünce gücünü geliştirme gibi özellikleri taşıyıp taşımadığı da dikkate alınan hususlar arasında yer alıyor.

Öneriler e-posta ile iletilebiliyor

Listeye son eklenenler arasında “Köpeğimi Arıyorum Gören Var Mı” “Minik Tohum”, “Öfke Kuşları Orkestrası”, “En çok Hangimizi Seviyorsun”, “Minik Zebra Çizgilerini Arıyor”, “Meraklı Tavşan”, “Ben Bir Bilim İnsanıyım”, “Ben Bir Öğretmenim”, “Hiç Suçiçeği Çıkardınız Mı” kitapları bulunuyor.

0-6 yaş grubu çocuklara uygun olduğu düşünülen kitaplar cocukkitabi@ailevecalisma.gov.tr e-posta adresine iletilebiliyor. Önerilen kitaplar uzmanlar tarafından değerlendirilerek, uygun görülenler listeye ekleniyor.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
30
parçalı az bulutlu