banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

BİLSEM ÖĞRENCİLERİNE KARİYER REHBERLİĞİ

BİLSEM’lerde eğitim alan özel yetenekli öğrencilerin, ilkokuldan liseye kadar kariyer gelişimlerini destekleyerek potansiyellerine en uygun meslek seçimini yapmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanan Kariyer Rehberlik Programı çerçevesinde uygulama kolaylığı sağlayacak kitapların basımı da yapıldı. 

EĞİTİM 07.02.2022, 00:10 06.02.2022, 18:25 Haber Merkezi
2563
BİLSEM ÖĞRENCİLERİNE KARİYER REHBERLİĞİ
banner12

Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada; Türkiye’de ilk kez ardışık ve birbirini bütünleyen “bilim ve sanat merkezleri kariyer rehberlik programları” oluşturulduğu, böylece BİLSEM’lerde özel yetenekli öğrencilere verilen eğitimin yanı sıra kariyer rehberliği de sağlanacağı belirtildi.

Ardışık program kapsamında bilim ve sanat merkezlerine devam eden ilkokul öğrencilerine yönelik “Gelecek Farkındalığı Kazandırma Psikoeğitim Programı”, ortaokul öğrencileri için “Gelecek Hazırlığı Psikoeğitim Programı” ve lise öğrencileri için de “Gelecek Planlama Psikoeğitim Programı” hayata geçirildi. Psikoeğitim programlarının her biri için uygulama kolaylığı sağlayacak olan “Öğrenci Uygulama Kitabı” da hazırlanarak basımı yapıldı.

Kariyer rehberlik programı; gelişimsel bir yaklaşımla öğrencilerin ilgi ve yeteneklerinin yanında azim, belirsizlikle başa çıkma, öngörü geliştirme ve psikolojik sağlamlık gibi mesleki yönelimi etkileyen kişilik özelliklerini de geliştirmeye yönelik bir içeriğe sahip. Hazırlanan psikoeğitim programları; rehberlik hizmetlerinin ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden yapılandırılması sürecine ve özel yetenekli öğrencilerin kariyer yönlendirmelerine katkı sağlayacak.

Programla öğrencilerin kariyer gelişim sürecinde geleceğe yönelik farkındalık kazanmalarına, geleceğe hazırlanmalarına ve geleceğe yönelik planlama yapmalarına destek verilmiş olacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
parçalı bulutlu