banner8

banner9

banner10

9 BİN DESTEK MERKEZİ VE HAYIRSEVERLER!

Okuyan Balık Sesli Elektronik Kütüphanesi Tanıtım Programı’nda konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk; EBA’ya erişimde internet ve bilgisayar sorunu yaşayan öğrenciler için EBA destek merkezlerinin çözüm yollarından bir tanesi olduğunu söylerken, kamu kurumlarının yanı sıra destek veren hayırseverlere de teşekkür etti.

EĞİTİM 23.09.2020, 00:11 22.09.2020, 19:00 Haber Merkezi
1009
9 BİN DESTEK MERKEZİ VE HAYIRSEVERLER!
banner12

Yüz yüze eğitimin bazı kademelerde herhangi bir sorun yaşanmadan başladığını söyleyen Bakan Selçuk; ilkokulda, özellikle de birinci sınıfta bulunan çocukların okuma zevklerini geliştirmenin önemli olduğuna işaret etti. Çocukların hikayelerle birbirlerini tanımalarını, empati yapmalarını, duygularını paylaşmalarını istediklerini belirten Selçuk, bu çalışmaları hazırlarken bilim insanlarının desteğini aldıklarını, duruma disiplinler arası bir bakışla yaklaştıklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı, konuşmasında; “Kitaplar hazırlanırken; değerleri dikkate alan, çocukların hayal güçlerini destekleyen, yaş seviyelerine uygun içerikler oluşturuldu. Öğretmenler de dersleri işlerken hikayelerden yararlanacaklar. Kütüphanenin içeriği zamanla zenginleştirilecek. Okuyan Balık vasıtasıyla çocuklarımızın duygusal, sosyal, dil gelişimlerinin ilerlemesini, okuma davranışlarının yüksek seviyede kendini göstermesini umuyoruz. Büyükler gibi küçükler de okuyarak güzelleşecek” ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından farklı illerde sesli kütüphaneyi ziyaret eden çocuklarla çevrim içi bağlantı yapılırken, aralarında görme engelli bir çocuğun da yer aldığı öğrenciler, Bakan Selçuk'a okudukları kitaplardan bahsederek, kütüphaneyi nasıl bulduklarını anlattılar.

EBA'da yaşanan yoğunluk

Program sonrasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Ziya Selçuk, ilk gün bir olumsuzluk yaşanıp yaşanmadığı sorusunu; “İlk gün itibarıyla katılım beklentimizin üstündeydi. Bu bizi mutlu etti. Kontrollü şekilde tüm öğretmenlerimiz, müdürlerimiz bu işe kendilerini adadılar ve herhangi bir sorun olmadı” şeklinde yanıtlarken, Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yaşanan yoğunluğa ilişkin soru üzerine şu açıklamada bulundu:

“Bu bir taraftan da bizim için olumlu bir haber. Çünkü inanılmaz bir talep var, özellikle yüz yüze eğitimin başladığı bu günlerde, bu talepte büyük bir sıçrama oluştu. Bununla ilgili teknik arkadaşlar çalışıyorlar. Hepinizin malumu, dünyanın çok büyük sitelerinde de kimi zaman duraklamalar, aksaklıklar oluyor, belli bir süre sonra bunlar gideriliyor. Şu anda da arkadaşlarımız bu çalışmanın içerisinde. 8 bin 668 olan EBA destek merkezi sayısı da 9 bine ulaşacak.”

Bakan Ziya Selçuk, internet ve bilgisayar sorunu yaşayan öğrencilerle ilgili değerlendirmesinde ise; “Bakanlık olarak zaten birtakım çabalar içerisindeyiz. EBA destek merkezlerinin 9 bine yaklaştığını ifade ederken, aslında bunun da çözüm yollarımızdan bir tanesi olduğunu vurgulamak istedim. Bu arada hayırseverlerin desteği var. Onlara da teşekkür ediyorum. Ülke ölçeğinde valilikler, kaymakamlıklar, il ve ilçe müdürlükleri, hatta muhtarlıklar çok yoğun biçimde bu konuyla ilgili katkı sağlamaya çalışıyorlar. Öğrencilerimizin çok büyük kısmının erişimiyle ilgili bir sıkıntı olmadığını görüyoruz, bu yoğunluktan ve EBA'daki tıkanmadan da yaşanan sorundan da bunu anlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Karara uymayan okullara gereken cezalar verilir

Bazı özel okulların bütün sınıflardaki öğrencileri okula çağırmasına ilişkin soruya da detaylı bir yanıt veren Selçuk; “Bu konudaki haberler bize de ulaştı. Bununla ilgili bütün takipler yapılıyor. Derhal soruşturma açılması, konularla ilgili müeyyidelerin, yaptırımların, cezaların hayata geçirilmesi söz konusu. Bu, ulusal düzeyde alınan bir karar. Kısmi olarak çok az da olsa bu karara uymayan okullarımız varsa gereken tedbirler alınıp, cezalar verilir. Endişeniz olmasın” şeklinde konuştu.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
16
az bulutlu