banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

81 İLE ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, okullardaki ölçme ve değerlendirme faaliyetlerine yardımcı olmak amacıyla 81 ilde kurulan ve optik okuyucu, baskı makinesi, bilgi iletişim teknolojileri gibi altyapılarla donatılan ölçme ve değerlendirme merkezlerinde çalışacak öğretmenler, eğitimlerini tamamlayarak birimlerinde göreve başladı.

EĞİTİM 19.04.2022, 00:06 18.04.2022, 17:36 Haber Merkezi
1615
81 İLE ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ
banner12

Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; her ilde kurulan ölçme değerlendirme merkezleri, PISA ve TIMSS gibi uluslararası düzeyde ve ulusal çapta yapılacak öğrenci başarı araştırmalarını koordine etmek ve süreçleri yönetmek üzere aktif olarak kullanılacak. Öğrenci başarı araştırmalarından elde edilen bulgular ve hazırlanan raporlar, okul ve il yönetimleri ile süreçleri iyileştirmeleri için paylaşılacak.

Merkezlerde ayrıca, 7 aydır öğrenci ve öğretmenlerle paylaşılan yardımcı kaynakların üretilmesine de önemli katkı sağlanıyor. Bu merkezlerin katkılarıyla hazırlanan 36 milyon yardımcı kaynak kitap, basılı olarak öğrencilere ücretsiz dağıtıldı. Öğrencilerin eksikliklerini gidermek için ücretsiz olarak sunulan destekleme ve yetiştirme kurslarına yönelik periyodik ölçme ve değerlendirmeler de her ildeki ölçme ve değerlendirme merkezleri tarafından yürütülüyor.

150 bin soruluk soru havuzu oluşturuldu

81 ildeki ölçme değerlendirme merkezini birleştirerek ilk kez bir dijital soru hazırlama platformu oluşturuldu. Böylelikle illerdeki merkezlerin soru üretme kapasitesi artırıldı ve hazırlanan soruların tüm okullarda kullanılabilmesi sağlandı. Şu ana kadar bu platform üzerinden 150 bin soruluk bir soru havuzu oluşturuldu. İllerde ölçme değerlendirme merkezlerince öğretmenlere eğitimler de verilmeye başlandı.

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açıklamasında; “İl düzeyinde yerel ölçme ve değerlendirme eğitimlerinden ulusal ve uluslararası öğrenci başarı araştırmalarının yürütülmesine kadar çok sayıda fonksiyonu bulunan merkezlerimiz, her yeni projemize aktif katkı sunuyorlar. Öğretmen ve öğrencilerimizin ilgiyle takip ettiği yardımcı kaynak destek paketlerinin üretilmesinde de bu merkezlerimiz çok önemli destekler verdiler” diyerek, Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, çalışma arkadaşları ve 81 ildeki merkezlerde görev yapan öğretmenlere teşekkür etti.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
parçalı bulutlu