22.09.2020, 18:57 362

CUMA NAMAZLARINDAKİ DAĞINIKLIK

Salgından dolayı, Kâbe dahil tüm camilerin kapatıldığı,  Cuma ve cenaze namazlarının kılınamadığı bir dönemi hep birlikte yaşadık. Birkaç ay sonra, talimatlara riayet edilmek koşuluyla maskeli ve mesafeli bir şekilde camilerin kısıtlı olarak açılmasına, Cuma namazlarının açık alanlarda kılınmasına izin verildi.

Belirlenen alanlarda,  belediyenin gerekli temizlik ve saf düzenini gösteren işaretlemeleri yapması ve Diyanetin de yeterli sayıda personelini alanda hazır bulundurması talimatı verilmişti. Cuma namazının kılınmaya başlandığı ilk birkaç hafta, kağıt seccadeler dağıtılmış fakat bir süre sonra bu dağıtımdan vazgeçilmişti. Kağıt seccadeler hem çevre kirliliğine hem de gereksiz bir masrafa yol açtığından, vatandaşlar tarafından da fuzuli görülmüştü. Herkesin kendine ait seccade ile namazını kılması doğru bir karardı.

Diyanetin tepesindekiler, sanki vatandaşın sıcak altında olmasından bi haber gibi, uzun metinlerle hazırlanmış olan Hutbeyi, her Cuma müftülüklere göndermeye devam ediyorlar. Hutbeyi dinlerken birçoğunun insicamı dağılıyor ve bazıları namazlarını tamamlamakta zorlanıyorlar.

Yaz bitti diye düşünenler, kış şartlarının daha da zor olacağının hesabını yapmalılar. Vatandaşlar, Cuma namazının farzı olan hutbelerin, daha kısa ve öz cümlelerle düzenlenmesini talep ediyor.

Cuma namazı; açık alanda, mesafeli ve maskeli olarak kılınıyor olsa da toplu hareket etme, dünyadan arınma ve uyum içinde olunması gerekiyor.

Vatandaşlar alanda belirtilen çizgileri atlamadan, boşluklar oluşturmadan ve imamın arkasında mesafeli saf düzenine riayet ederek namaza icabet etmeliler. Cemaat, bina ya da ağaç gölgesi arayarak, imamdan 100-150 metre ileride, hoparlör sesini dahi zor duyacağı mesafelerde hoş olmayan duruşlar sergiliyor. İp gibi olması gereken saf düzeni, maalesef öbek öbek topluluklara dönüşüyor.

Önceki haftalarda diyanet görevlileri, meydanlardaki düzenlemelerle yakından ilgileniyorlar ve boşlukların oluşmasına izin vermiyorlardı. Korona süreci uzadıkça vatandaş laubali olmaya, görevliler ise boş vermiş gibi davranmaya başladılar.

Lütfen namazınızı gereksiz ve abartılı boşluklara fırsat vermeden ama mesafeli saf düzenine uyarak eda edin.

Ayrıca bir kısım cemaat ve görevli, Cuma'nın farzı dışındaki namazları meydanda kılmaya devam ediyor. İlk haftalarda “Cuma'nın farzından sonra sünnet olan namazları evlerinizde kılın” uyarıları, artık yapılmamaya başlandı.

Farzdan sonra kurala uyarak dağılan cemaat alanı terk ederken, sağda solda hâlâ namaza devam edenlerin olması, uygun olmuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
3
parçalı bulutlu