banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

banner35

banner46

ORMANLAR DOĞAL BEKÇİLERİNE EMANET

Ağaçlandırma çalışmalarına, 2014 yılında “Konya nüfusu kadar ağaç” hedefiyle başlayan ve yeni hedefini “Türkiye nüfusu kadar ağaç” olarak belirleyen Konya Şeker, diktiği 21 milyon ağaç ve 67 lokasyonda oluşturduğu TORKU Ormanları ile ülkemizde özel şirket eliyle yürütülen en iddialı ağaçlandırma projesini kesintisiz sürdürüyor.

ÇEVRE 01.07.2021, 00:07 30.06.2021, 17:42 Haber Merkezi
1599
ORMANLAR DOĞAL BEKÇİLERİNE EMANET
banner12

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan PANKOBİRLİK Başkanı Recep Konuk; “Oluşturduğumuz orman alanlarında kızıl geyikler doğal ortamlarında yaşarken, yabani ot mücadelesini kazlar, tozlaşmayı arılar yapıyor. Hem ormanlarımız doğal bekçilerince muhafaza ediliyor hem de tüketici, organik kaz eti ve balla buluşuyor” dedi.

Konya Şeker, TORKU Ormanlarında biyo çeşitliliği artırmak için birbirine zarar vermeyen türlerin doğal ortamında çoğalması yönünde orman alanlarına sincapları, tavukları ve hindileri salarak ekosistemi de canlandırıyor. Oluşturulan ormanlar binlerce kaz ve yüzlerce kovana ev sahipliği yaparken, projenin tüm ağaçlandırma sahalarına yayılmasıyla arı kovanı ve kaz sayılarının katlanarak artırılması hedefleniyor.

Toplu ağaçlandırma sahalarında yaz bakımı yapan ağaçlandırma ekiplerinin çalışmalarını yerinde inceleyen PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Ağaçlandırma çalışmalarını hobi amaçlı yapmıyoruz. Tarımsal üretimde verim artışını sağlamak için çevre şartlarının üretici lehine değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ağaçlandırma ile birlikte bir habitatın da oluşmasını arzuladık ve doğal hayatın bu alanlarda canlanması ile ağaçların ekolojik dengeye katkısının daha çok artacağını düşünerek, doğal hayatın unsurları olan arı, sincap, değişik kuş türleri, kaz ve kızıl geyikleri orman alanlarımıza saldık.

Toplu orman alanları için özellikle de Konya gibi yazın kurak geçen bölgelerde en büyük risklerden birisi de ağaçların dip temizliğidir. Genel olarak sahanın, özel olarak ağaçların diplerini yabani otlardan temizlemezseniz ağaçlar için iki önemli risk oluşur; ağacın kök çukurunu ot kaplarsa ağaç yeterince beslenemez ve daha tehlikelisi ise sürtünme, bir cam kırığı kuruyan bu otlardan bir öbeğin kasıt olmadan da tutuşmasına sebep olabilir. Bu nedenlerle biz, hem yol boyu ağaçlandırma güzergahlarımızda hem de toplu ağaçlandırma sahalarımızda 16 yıldır sulama ve budama yani yabani ot temizliğini yaz boyu yapıyoruz.

Çim Biçmede Kazlar, Tozlaşmada Arılar

Ağaç sayımız 21 milyona ulaşınca, en azından yabani ot temizliğine insan gücüyle yetişilmesi imkansız hale geliyor. Bu mücadelede hızlanmanın iki yolu var; biri plebisit kullanmak diğeri de ekolojik mücadele için bir yol bulmak, ormanlarda biyo çeşitliliği artırarak hem orman sakinlerinin besleneceği hem de yabani ot mücadelesini yapabileceğimiz bir çözüm bulmak. Biz kimyasal mücadele yerine tercihimizi kazlardan yana yani biyolojik bir mücadeleden yana kullandık. Neticede kazlar, testere gibi dişleriyle TORKU Ormanlarının çim biçme makinaları gibi bir görev ifa etmeye başladılar. Yaklaşık 300 kişiden oluşan ağaçlandırma ekiplerimiz için şimdilik binlerce başlık destek kuvvet haline geldiler. Kaz sürülerinde devamlılığı anaç kazlarımızı kuluçkaya yatırarak kendimiz sağlıyoruz ve sürünün genç kalmasını temin ediyoruz. Doğal ortamda beslenen kazlarımızdan ürettiğimiz kaz etlerini de Doğrudan Marketler eliyle tüketici ile buluşturuyoruz.

Orman sahalarımızda geliştirdiğimiz bir diğer ekolojik çözüm ise tüm Konya Ovası’na yönelik bir hizmettir. Bilindiği gibi bitkisel üretim ve meyvecilik açısından en önemli husus tozlaşmadır. Yani çiçekli bitkilerin meyveye durabilmesi için polenlerin çiçeklere taşınması gerekir. Bu, rüzgar yardımı ile olabileceği gibi aslında en önemli taşıyıcıları arılardır. Çiçekten çiçeğe konarken ayaklarında, gövdelerinde taşıdıkları çiçek tozlarıyla kondukları çiçeği döllerler ve meyvenin, sebzenin üretim sürecini başlatırlar. Biz ovada tozlaşmanın daha etkin hale gelmesi ve sağlıklı şekilde doğal yollarla hızlanması, verimin artması için ormanlarımıza yüzlerce kovan arı yerleştirdik. O arılar da bizim yorulmak bilmeyen bahçıvanlarımız gibi sadece her bitki ile her ağaç ile değil milyonlarca, milyarlarca çiçekle tek tek ilgileniyor, sabah akşam her çiçeği bizim adımıza ziyaret ediyorlar. Onların, Konya Ovası’nın dört bir yanından topladıklarıyla biriktirdiği ballar da Doğrudan Marketlerimiz de organik bal olarak tüketici ile buluşuyor.

Yani özetle; oluşturduğumuz orman alanlarında yabani ot mücadelesini kazlar, Konya Ovası’nın tamamında tozlaşma için bizim ormanlarımızın arıları hizmet ediyor. Böylece hem ormanlarımız doğal bekçilerince muhafaza ediliyor hem de tüketici organik kaz eti ve balla buluşuyor.

Konya Şeker tarafından oluşturulan 9 bin 400 dekarlık TORKU orman alanlarında; akasya, dişbudak, akçaağaç, mahlep, karaağaç, iğde, ahlat, alıç, meşe, çınar, badem, zerdali, dut, ceviz, ıhlamur, çınar, sedir, karaçam, mavi selvi, kiraz gibi ağaçlar yetiştirildi. TORKU Ormanları, kızıl geyiklerin yanı sıra tilki, yılan, yaban tavuğu, koyun ve sincap gibi hayvanların yaşamına da olanak sağladı. Ağaçlar sayesinde oluşan doğal iklimleme verime yansıdı, biyolojik hayatın canlanmasıyla da süne ile biyolojik mücadelede önemli aşama kaydedilmiş oldu.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
21
parçalı az bulutlu