banner8

banner9

banner10

KONYA’DA SUYUN ÇOKLUĞU DA DERT!

Kapalı havzalarda sıkça rastlanan sel sonrası taşkınların oluşturabileceği felaketlerin önlenmesine yönelik olarak Konya’da yürütülmesi planlanan çalışmalar, istişare toplantısında masaya yatırıldı. Yapılan değerlendirmelerde; kapalı havza olan Konya’da, ana tahliye kanalı dışında tahliye yapılamadığından suyun çokluğunun da sorun oluşturduğu ve kriz oluşmadan önlem alan proaktif bir yöntem uygulanması gerektiği vurgulandı.

ÇEVRE 20.10.2020, 00:10 19.10.2020, 17:51 Haber Merkezi
1056
KONYA’DA SUYUN ÇOKLUĞU DA DERT!
banner12

Taşkın riski olan bölgelerde yapılması planlanan proaktif çalışmaların konuşulduğu istişare toplantısında bir araya gelen Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Uzun ile Taşkın ve Kuraklık Yönetimi Daire Başkanı Maruf Aras, konuyla ilgili fikir alışverişinde bulundular. 

Toplantının açış konuşmasını yapan Ahmet Demir, doğal afetlerin olası tehditlerine karşı alınması gereken önlemlerle minimum hasarlı sonuçların elde edilmesinin mümkün olacağına işaret ederek; “Konuklarımız bizlere, Konya Kapalı Havzası içerisinde taşkın korumayla ilgili yaptıkları çalışmayı anlatacaklar. Umuyorum ki bizim için de çok faydalı olacak” dedi.

“Suyun azlığı da çokluğu da dert”

Türkiye’nin 25 havzasında yürütülmekte olan taşkın yönetim planları çerçevesinde Konya Kapalı Havzasında da çalışmaları belli bir aşamaya getirdiklerini belirten Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Uzun, taşkın yönetim planlarının hazırlanması projesi hakkında istişarelerde bulunmanın faydalı sonuçlar getireceğini ifade etti. Mustafa Uzun; “Konya Kapalı Havzası’nda suyun yokluğu da bir dert, çokluğu da bir dert. Yokluğunu biliyoruz ama niye çokluğu da bir dert diyoruz? Kapalı havza olduğu için yağışlar çok olduğunda feyezanlarla birlikte oluşan taşkın debisinin tahliye edilmesi Konya Kapalı Havzası’nda oldukça ciddi bir sorun oluşturuyor. Ana tahliye güzergahımız DSİ teşkilatımızın oluşturduğu drenaj kanalının tuz gölüne ulaşan ana tahliye kanalı. Bunun dışında başka bir önemli tahliyemiz söz konusu değil. Bu yüzden bu çalışmaların önemi çok büyük” şeklinde konuştu.

“Kriz oluşmadan önlem alınmalıdır”

Taşkın ve Kuraklık Yönetimi Daire Başkanı Maruf Aras da ülkemizde taşkın ve kuraklık yönetimi planlarının hazırlanmasının yanı sıra bunların etkinliğinin ve şiddetinin artmasına neden olan iklim değişikliğinin etkilerinin belirlenmesine yönelik çalışmalar da yaptıklarına dikkat çekerek; “Ülkemizde taşkın olduğunda veya kuraklık baş gösterdiğinde hemen bir kriz yönetimi oluşturulur. Problemin çözümü için ne yapılır diye hızlı bir şekilde çözümlenmeye çalışılır. Bizim taşkın önleme ile ilgili çalışmalarımız da kriz oluştuğunda değil oluşmadan önce her türlü tedbiri alan proaktif bir yöntem olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gerçekleştirilen istişare toplantısı, karşılıklı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
5
parçalı bulutlu