banner8

banner9

banner28

banner10

ÇAVUŞÇU GÖLÜ CAN ÇEKİŞİYOR

Ilgın’da bulunan 2 bin 700 hektar alana sahip Çavuşçu Gölü de diğer göller gibi kuraklığa teslim oldu. Göl suları çekilmeye devam ederken, göle kıyısı olan mahallelerde yaşayan vatandaşların geçmişte balık tuttukları yerlerin günümüzde meraya dönüştüğü bildirildi.

ÇEVRE 16.11.2021, 00:05 15.11.2021, 17:50 Haber Merkezi
491
ÇAVUŞÇU GÖLÜ CAN ÇEKİŞİYOR
banner12

Kuraklığın her geçen yıl artmasıyla göldeki su seviyesinin gözle görülür şekilde azaldığı, sıcak ve yağışsız geçen yaz ayları ve bilinçsiz su tüketiminin ardından gölün adeta can çekiştiği gözlemleniyor. Sulak zamanlarda birçok kuş türüne de ev sahipliği yapan gölde, bugünlerde sadece bölgede yaşayan birkaç kuş türüne rastlanıyor. Suyun azalması nedeniyle kuşlar göç zamanlarında artık bölgeye gelmezken, gölün karşı tarafına yürüyerek geçilebiliyor.

Gölün çevresinde bulunan Çavuçcugöl, Yorazlar ve Gedikören Mahalleleri ise bu kuraklıktan en çok etkilenen yerler oldu. Yaşamlarını bu mahallelerde sürdüren vatandaşların; kuraklık kadar salma sistemiyle sulama yapılması ve suyun idareli kullanılmamasının da bu sonuçta etken olduğunu vurguladıkları öğrenildi.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
12
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur