banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

YOKUŞTA ARTAN EGZOZ EMİSYONUNU BİLE ÖLÇEBİLİYOR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hava kalitesi yönetiminde kullanılan araçlara eklenen, Türksat’ın yüklenicisi olduğu “3 Boyutlu Ortamda Hava Kalitesi Değerlerinin Tespiti Yazılımı Projesi” ile 5 metreye kadar mesafelerde hava kirliliğine neden olan noktalar anlık tespit edilebilecek.

BİLİM 06.04.2021, 00:07 05.04.2021, 17:21 Haber Merkezi
713
YOKUŞTA ARTAN EGZOZ EMİSYONUNU BİLE ÖLÇEBİLİYOR
banner12

Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Hava Yönetimi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan ve Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamaya göre, proje kapsamında geliştirilen yerli ve milli yazılımla; stratejik hava kalitesi haritaları, 3 boyutlu bina modeli, kent atlası, topoğrafya, trafik yoğunluğu, kavşaklar, binaların yakıt tipi gibi çok sayıda etmen ele alınarak 3 boyutlu ortamda hava kalitesi değerleri tespit ediliyor. Girilen tüm verileri anlık algılama ve çıktı üretme yeteneğine sahip 3B yazılım, dünyada bu alandaki ilk örneklerden biri olma niteliği taşıyor.

Yazılımla; evsel ısınma, sanayi, kara, deniz, hava ve demir yolu ulaşımından kaynaklı hava kirliliğine neden olan noktalar tespit edilip, kaynağa özgü kontrol önlemleri geliştirilebileceği gibi şehirlerin kükürt ve azot gibi önemli hava kirleticilerinin ayak izi hesaplanıp, bunların azaltılmasına yönelik politika ve stratejiler de hazırlanacak.

Araçların yokuş çıkarken daha çok yaydığı egzoz emisyonuna kadar kısa alandaki hava kirliliğini ölçebilen 3B yazılımla, yokuş olan yollar renk değişimiyle belirlenebiliyor. Bu değişimler, yazılımda maviden kırmızıya doğru renk skalası olarak gösteriliyor, kırımızı alanlar önlem alınması gereken noktaları ifade ediyor. Ayrıca 3B Ortamda Hava Kalitesi Değerlerinin Tespiti verileri; Çevresel Etki ve İzin Değerlendirilmesi süreçlerinde, mevcut hava kalitesi tespitinde, illerin temiz hava eylem planlarında yer alacak etkin eylemlerin senaryo analizlerinde, iklim değişikliğine uyum faaliyetlerinde, mekansal planlama çalışmalarında, kentsel dönüşüm faaliyetleri yer seçimi aşamasında da kullanılabilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
23
açık