banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

KGTÜ’NÜN 5 PROJESİ TÜBİTAK’TAN ONAY ALDI

İlk öğrencilerini 2016 yılında kabul eden ve ilk mezunlarını 2020 yılında veren Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) akademisyenleri ve öğrencileri; yeni projeleri ile 2021 yılının ilk ayı itibariyle tamamı TÜBİTAK tarafından desteklenecek olan 2 Milyon TL’nin üzerinde Ar-Ge bütçesi oluşturarak büyük bir başarıya imza attı.

BİLİM 11.02.2021, 00:08 10.02.2021, 17:27 Haber Merkezi
963
KGTÜ’NÜN 5 PROJESİ TÜBİTAK’TAN ONAY ALDI
banner12

“Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversitesi” sloganıyla uluslararası bir araştırma üniversitesi olarak kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, üniversitenin başarısına yönelik açıklamasında; üniversite-sanayi iş birliği modelinin hayata geçirilmesi kapsamındaki katkılarından dolayı Üniversitenin Kurucu Başkanı Recep Konuk’a teşekkür etti.

TÜBİTAK “Ulusal Lider Araştırmacılar Programı” kapsamında yeni proje

TÜBİTAK 2247-A Ulusal Lider Araştırmacılar Programı; bilimsel/teknolojik alanlarda ülkemiz açısından çığır açıcı nitelikte gelişmeler sağlamaya yönelik hedefler içeren, araştırmacılara yeni bir bakış açısı kazandırabilme fırsatı sunan, önemli bir keşif ve/veya buluş yapma potansiyeli olan projelere ve bilim insanlarına destek vermeyi amaçlıyor.

KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Sündüs Erbaş Çakmak’ın “DNA G Kuadrupleks Bölgelerine Bağlanarak Bölgesel Stabilizasyon, Oksitleme ve Alkilleme Yöntemi ile Gen Anlatımını Düzenleyen Terapötik Ajanların Geliştirilmesi” başlıklı projesi, TÜBİTAK programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

KGTÜ, 2 yeni projesi ile de TÜBİTAK desteği alacak

Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmut Deniz Yılmaz’ın sunduğu “Bakteri Sporlarının Floresan Özellikteki Silika Nanoparçacıklar Kullanılarak Belirlenmesi ve Yeni Bir Yatay Akış Test Platformunun Geliştirilmesi” başlıklı projesi, bilimsel değerlendirme sonrasında TÜBİTAK 1001 projesi olarak kabul edildi.

KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Deniz Sezlev Bilecen’in “Helicobacter pylori Tedavisi için Antimikrobiyal Peptit Nanofiber Tabanlı Mukoadezif Salım Sisteminin Geliştirilmesi” başlıklı projesi de aynı şekilde TÜBİTAK 1001 projesi olarak kabul gördü. Bölümün diğer iki öğretim üyesi; Doç. Dr. Kıvanç Bilecen ve Dr. Öğr. Üyesi Gülcihan Gülseren de araştırmacı olarak projede yer alıyor.

Sanayi-Üniversite iş birliğinin en güzel örneğini oluşturdu

KGTÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencilerinden Yaren Acır’ın Doç. Dr. Kıvanç Bilecen danışmanlığında TÜBİTAK’a sunmuş olduğu “Maya Özütü Üretiminde Kalite Tahmini İçin Otoliz Süreç Takip Parametrelerinin Belirlenmesi” başlıklı projesi, “TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Sanayi ortaklı olarak yürütülecek olan projede, Konya Şeker A.Ş. proje sanayi ortağı olarak ve Çumra Şeker Entegre Tesisleri Biyoetanol Üretim Yöneticisi Mehmet Çakıcı da sanayi danışmanı olarak yer alacak.

KGTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Bengisu Kaya ve Orkun Demirkoparan’ın, akademik danışmanlığını Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Ali Sarıkaya, sanayi danışmanlığını Anadolu Birlik Holding Üretim Planlama, Lojistik ve Ticaret Direktörü Abdülhamit Polat’ın yaptığı, Arş. Gör. Şeyma Zeynep Özdoğan ve Panagro Planlama Mühendisi Funda Bulut’un projenin gerçekleştirilmesinden sorumlu olduğu “Bir Gıda Firmasında Talep Tahmininin ve Malzeme İhtiyaç Planlamasının Uygulanması” başlıklı projeleri de aynı program kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

“Akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizle gururlandık”

Üniversitenin yakaladığı başarı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş; değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

“Üniversitemiz henüz yeni kurulmuş bir üniversite olmasına karşın kuruluş felsefesine uygun olarak bir araştırma üniversitesinden beklenildiği şekilde araştırma projeleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi özellikle TÜBİTAK projelerinde bu yıl da oldukça iyi bir başlangıç yaptık. Henüz 2021’in ilk ayında TÜBİTAK destekli yeni projelerimizin toplam büyüklüğü 2 milyon TL’yi geçti.

Öğretim üyesi sayımızın henüz 50’li sayılarda olduğu dikkate alındığında, TÜBİTAK tarafından kabul edilen projelerde sağladığımız başarının önemi daha da artmaktadır. Bu rakam önceki yıllardan devam etmekte olan projelerimizin bütçesi haricinde bir rakam, bunu özellikle vurgulamak istiyorum.

Bir diğer önemli husus ise sahip olduğumuz KİT-ARGEM alt yapımızdır. KİT-ARGEM projelerimiz büyük oranda T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen ve Konya Şeker’in katkılarıyla yürütülmüş olup Üniversitemizin güncel teknolojilerle oluşturulmuş Ar-Ge alt yapısını oluşturmaktadır ve projelerimizin TÜBİTAK, AB vb. kurumlar tarafından kabulünde en önemli etkenlerden biridir.

Projelerde yer alan tüm akademik personelimizi tebrik ediyorum. Üniversitemizin dış kaynaklı projeleri, bir diğer ifadeyle üniversitemize dışarıdan araştırma-geliştirme için gelen maddi kaynaklar her geçen yıl kayda değer şekilde artıyor, bu bizim için çok mutluluk verici bir gelişme. Sadece akademisyenlerimiz değil aynı zamanda öğrencilerimiz de projeleri ile TÜBİTAK desteği almaya hak kazandılar. Öğrencilerimizin yazdıkları projeler, üniversitemizin “Bilgiyi Ürüne Dönüştüren Üniversite” sloganıyla uyumluluk içerisinde sanayi odaklı projeler ve hepsi Konya Şeker ve iştirakleri ile işbirliği içerisinde hazırlandı. Projelerde görev alan tüm öğrencilerimizi, danışman hocalarımızı ve ayrıca Konya Şeker çalışanlarını tebrik ediyorum.

Bu noktada özellikle Kurucu Başkanımız Recep Konuk’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Kendisinin bize her konuda desteği var, aynı zamanda vizyonu ile bize ilerisi için yol gösteriyor. Üniversite-sanayi iş birliği modelinin hayata geçirilmesi kapsamında da son derece önemli katkıları oldu ve olmaya devam ediyor.

Biz henüz yeni kurulmuş, ilk öğrencilerini 2016 yılında kabul etmiş bir üniversiteyiz. İlk mezunlarımızı 2020 yılında verdik ancak buna rağmen gerek eğitim gerekse araştırma alanlarında yakaladığımız başarıların önemli olduğunu düşünüyorum. Bunları her geçen sene daha ileriye taşıyoruz ve bundan sonraki süreçte de bu şekilde devam edeceğimize inanıyorum, yakaladığımız ivme bunu gösteriyor.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
22
açık
.foorer