banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

SWIFT DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!

Güvenli internet kullanımı için Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından başlatılan SİBERAY programının sosyal medya hesaplarından paylaşılan uyarıda; uluslararası para transferi sağlayan swift sistemi üzerinden dolandırıcılıklara karşı alınabilecek önlemler paylaşıldı.

ASAYİŞ 25.02.2022, 00:11 24.02.2022, 18:08 Haber Merkezi
727
SWIFT DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!
banner12

Kamuoyunu uyarmak ve bilgilendirmek amacıyla yapılan paylaşımda; özellikle uluslararası para transferi yapan kişi ve kurumların, her bankacılık sisteminin kendine özgü 11 haneden oluşan swift kodu ile işlem yaptıkları hatırlatılırken, e-posta yoluyla iletilen ödeme bilgilerini teyit ederek hareket etmeleri gerektiğine dikkat çekildi.

Swift sistemi üzerinden dolandırıcılık nasıl gerçekleştirilir?

Bu tür dolandırıcılık; uluslararası ticaret yapan firmaların e-posta hesapları ele geçirilerek proforma faturada yer alan firmaya ait ödeme bilgilerinin, dolandırıcılık amaçlı kullanılan IBAN numarası ile değiştirilmesi suretiyle gerçekleştiriliyor.

Ne tür önlemler alabilirsiniz?

*Cironuzda açık çıkması durumunda siparişlerinizi ve hesap hareketlerinizi kontrol edin. Bankanız tarafından yapılan bilgilendirme ve uyarılara dikkat edin.

*Finansal işlemlerinizle ilgili e-posta ya da kısa mesajların bankanız tarafından gönderildiğinden emin olun.

*Tarafınıza gönderilen linklerde bankanıza ait kurumsal adresin doğru yazıldığından emin olun.

*Banka veya resmi kurumlar tarafından kısa mesaj veya e-posta yoluyla bilgi güncellemesi ya da kişisel veri talebi yapılmayacağını unutmayın.

*Şüpheli e-postalara ait eklerde bulunan dosyaların zararlı yazılım barındırabileceğini göz ardı etmeyin.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
19
parçalı az bulutlu