banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

BAYRAMINIZ “KEMERLİ” OLSUN!

Ramazan Bayramı tatili öncesi ve sonrasında, Emniyet ve Jandarmadan 110 bin trafik ekip ve timinde toplam 208 bin 900 personel görev yapacak. Hız kontrolleri artırılırken tarım araçları, ağır tonajlı araçlar ve mevsimlik tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının şehirlerarası yolculuk yapmalarına sınırlama getirilecek. “Bayramınız Kemerli Olsun” ve benzeri sloganlarla araç içi emniyet kemeri kullanmanın önemine dikkat çekilecek.

ASAYİŞ 29.04.2022, 00:09 28.04.2022, 16:57 Haber Merkezi
431
BAYRAMINIZ “KEMERLİ” OLSUN!
banner12

Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla karayollarında trafik hareketliliği artarken, İçişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde paylaşılan açıklamaya göre tedbirler en üst seviyeye çıkarıldı. Bakanlık tarafından Valiliklere gönderilen “2022 Yılı Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri” konulu Genelgeye göre; Ramazan Bayramı’nda alınacak tedbirler bayram tatili öncesinde 29 Nisan 2022 Cuma günü (bugün) başlayacak ve 9 Mayıs 2022 Pazartesi gününe kadar sürecek.

Bayram tedbirleri kapsamında polis ve jandarma trafik ekipleri müşterek denetimler gerçekleştirecek. Jandarma trafik sorumluluk bölgelerinde, araç trafiğinin ve kazaların yoğunlaştığı güzergahlarda da karma ekipler marifetiyle denetimler artırılarak, kural ihlallerinin en aza indirilmesi ve bu sayede ölümlü kazaların önlenmesi sağlanacak.

Tüm yetkililer sahada olacak

Bayram süresince trafik tedbirlerinin yerinde denetlenmesi ve yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi amacıyla; İçişleri Bakanı, Bakan Yardımcıları, Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, tüm Vali ve Kaymakamlar, Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcıları ve Daire Başkanları, Jandarma Genel Komutanlığı Komutan Yardımcıları ve Daire Başkanları, il/ilçe Emniyet/Jandarma müdür ve komutanları sahada olacak.

Özellikle kazaların yoğunlaştığı kaza kara noktalarında ve güzergahlarda alınan trafik tedbirleri uygulamasının yanı sıra ilave tedbir ihtiyacı olup olmadığının tespiti ve denetimi için bayram tatili boyunca; 30 Polis Başmüfettişi, 4 Jandarma Başmüfettiş/Müfettişi ve 22 Jandarma Denetleme üyesi olmak üzere toplam 56 müfettiş görev yapacak.

Havadan Denetim ve Hız Denetimi

Havadan denetimler ile başta kazaların yoğunlaştığı yol kesimleri olmak üzere karayollarında Mobil Radar Araçları ve Elektronik Sistemlerle hız denetimleri artırılacak. Özellikle yerleşim yerlerinde ve kavşaklarda kurulu bulunan KGYS’lere ait kameralar kullanılarak cep telefonu, emniyet kemeri, kırmızı ışık ihlalleri tespit edilecek.

Trafik ekiplerinin, özellikle kazaların yoğun olduğu sorumluluk güzergahlarında “GÖRÜNÜR” olmalarının sağlanacak. Kazaların yoğunlaştığı bölgelerde sürücüler üzerinde denetim hissinin artırılması amacıyla güzergah üzerine yerleştirilen “Maket/Model Trafik Ekip Aracı” uygulamasına devam edilecek.  

Helikopterler, drone ve İHA türü hava taşıtlarıyla havadan yapılan trafik denetimleri bayram süresince artırılacak. Bu denetimler, Polis/Jandarma birimlerince karma ekipler aracılığıyla ve sorumluluk alanı gözetilmeksizin tüm ili kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek.

Terminallerde araç giriş çıkışlarına sınırlama

Terminal ve izin verilen yerler dışında otobüslerin kalkışlarına müsaade edilmeyecek. Otobüslerde, sivil personellerle denetimlere bu bayramda devam edilecek. Denetimlerde 05:00-07:00 saatleri arasında seyahat halinde olan şoförler araç dışına davet edilerek gerekli kontroller yapılacak ve uykusuzluk ya da yorgunluk belirtisi gösteren sürücülerin araç dışında dinlenmeleri sağlanacak.

Tarım araçları ve ağır tonajlı taşıtlara sınırlama

Tarım araçları ve ağır tonajlı taşıtların, uygunsuz olarak ve trafik yoğunluğunun yaşandığı saatlerde trafiğe çıkmasına müsaade edilmeyecek. Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının, 24:00-06:00 saatleri arasında şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde tarımsal zirai araçlar, traktörler, biçerdöverlerin uygunsuz olarak trafikte seyretmeleri engellenecek. Trafiğin yoğunlaştığı güzergahlarda gerek görülmesi halinde trafik birim amirlerinin talimatı ile ağır tonajlı taşıtlar ve tarım araçları, trafik yoğunluğu sona erinceye kadar uygun yerlerde geçici olarak bekletilebilecek. Yolcu ve eşya taşımacılığı yapan kamyon, çekici ve otobüs cinsi araçların takograf ihlalleri, sigorta ve muayene kontrolleri titizlikle yapılacak.

Motosiklet ve motorlu bisiklet denetimleri sıklaştırılacak. Gerek bireysel gerekse restoran ve market gibi işletmelerin, müşterilerine kuryeler aracılığıyla hizmetlerini artırmalarına bağlı olarak motosiklet ve motorlu bisikletlerin trafikte daha fazla yer aldıkları noktalarda denetim yapılacak. Kontrollerde; motosiklet sürücülerinin şerit ve ışık ihlali, yaya yolu üzerine çıkma, ters yönde araç kullanımı gibi kural ihlalleri ile tescil plakasız, sürücü belgesiz ve kasksız olarak araç kullanıp kullanmadıkları denetlenecek. Modifiye edilmiş araçlar ile uygunsuz egzoz ve ışık donanımları bulunan araçlara yönelik asayiş ekipleriyle birlikte denetim yapılacak ve tespit edilen araçlar trafikten men edilerek muayeneye sevk edilecek. Alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullananlara yönelik denetimlere ağırlık verilecek.

Denetimlerde yüz yüze iletişim

Denetimler süresince vatandaşlar ile yüz yüze iletişim kurularak hız sınırlarına uymaları, ön ve arka koltukta emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları, şerit ve takip kurallarına riayet etmeleri ile birlikte seyahat üresince konsantrasyonlarının dağılmaması, uykusuzluk ve yorgunluğa karşı mola vererek seyahat etmeleri konularında bilgilendirmeler yapılacak.

Araç içi Emniyet Kemeri kullanımı

İçişleri Bakanlığı, yaya trafiği ile araç içi emniyet kemeri kullanmanın önemine; “Bayramınız Kemerli Olsun”, “Trafikte Her Yıl Daha İyiye”, “Kemerim Hep Aklımda”, “Yayalar Kırmızı Çizgimiz”, “Yol Ver Hayata” ve “Bir Hareketine Bakar Hayat” mottoları ile dikkat çekecek. Mottoların yazılı olduğu afişler billboardlara asılırken, sosyal medya ve basın yayın organlarından da faydalanılacak.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
açık