banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

ASILSIZ PAYLAŞIM YAPAN ŞAHIS TUTUKLANDI

Akşehir’de bir vatandaşın, hakkında asılsız paylaşımda bulunduğu şikayeti üzerine gözaltına alınan şüpheli, çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

ASAYİŞ 07.06.2022, 16:03 07.06.2022, 16:06 Haber Merkezi
4394
ASILSIZ PAYLAŞIM YAPAN ŞAHIS TUTUKLANDI
banner12

Edinilen bilgiye göre; Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği’ne başvuran D.Y. isimli vatandaş, kendisinin bilgisi olmadan resminin çekilerek, sosyal medya hesabı Facebook üzerinden paylaştığı ve resminin üzerine de “BU KADINI GÖREN POLİSE BİLDİRSİN İNSANLARI TAKİP EDİP ÇOCUK KAÇIRIYOR” şeklinde yazdığı iddiasıyla T.Y.’den şikayetçi oldu. Şikayet üzerine Asayiş Büro Amirliği ekipleri tarafından soruşturma başlatıldı.

Sosyal medya hesabında bu şekilde paylaşım yapan T.Y. Cumhuriyet Savcısının talimatı ile gözaltına alındı. Hakkında yapılan işlemlerin ardından adli mercilere sevk edilen şahıs, çıkarıldığı Sulh Ceza Mahkemesince tutuklandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz günlerde, “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” yönünde sosyal medya üzerinden asılsız paylaşımlar yapıldığına dair bir basın bildirisi yayımlanmış ve bildiride şu ifadelere yer verilmişti:

“Son günlerde sosyal medya platformları ve mesajlaşma uygulamaları üzerinden halk arasında korku ve paniğe sebebiyet verebilecek “çocukların kaçırılmaya çalışıldığı” yönünde görseller paylaşıldığı tespit edilmiştir. “Çeşitli plakalı araçlar ile çocukların kaçırılacağı”, “kılık değiştirip çocuk kaçırıldığı” şeklinde ifadeler içeren kaçırma iddialarına karşın, bahse konu illerde çocuk kaçırma olaylarının olmadığına dair resmi makamlar tarafından açıklamalar yapılmıştır.

Bu açıklamalara rağmen benzer paylaşımlara devam edildiği görülmüştür. Yukarıda iddia edildiği kapsamda birimlerimize çocuk kaçırma olayı ile ilgili yapılmış herhangi bir müracaat söz konusu değildir. Bahse konu paylaşımların dezenformasyon içerikli olduğu belirlenmiş olup bu tür paylaşımlara itibar edilmemesi önemle rica olunur.

Suç ve suç unsuru içeren paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli adli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık