banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

TÜRK BASININDA SANSÜR YOK!

Bugün, basında sansür uygulamasının kaldırıldığı tarih olan 24 Temmuz 1908’in 112. Yıldönümü; Gazeteciler ve Basın Bayramı.

ANMA-KUTLAMA 24.07.2020, 00:12 23.07.2020, 17:29 Haber Merkezi
545
TÜRK BASININDA SANSÜR YOK!
banner12

İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra son verilen sansür, günümüzde Türk basınına uygulanmıyor. Yani gazeteler, yayımlamak istedikleri haberleri önce yetkililere gönderip izin almıyor, resmi bir sansür uygulaması yapılmıyor.

Günümüzde ve yakın tarihimizde, zaman zaman koalisyonlar şeklinde ama çoğunlukla tek parti iktidarları ile hükümet etmiş olanlar; güvenecekleri ve kendilerini eleştirmeyecek medyalarını oluşturup, uygun olmayan basın kuruluşlarını akredite etmeyerek sansürün varlığını gereksiz kılabiliyorlar. Gazeteci gömleği giydirilerek demokrasi ve rejim karşıtı yazılar kaleme aldırılan ve örgütsel bağları üzerinden suç işledikleri ispatlananların yanı sıra sırf muhalif düşüncelerini fazlaca dillendiriyorlar diye bazı gazetecilere uzun yargılanma ve özgürlükten kısıtlanma süreçleri yaşatılabiliyor. Basın derseniz zaten alıştığı bir oto-sansür uygulamasını yapmaya devam ediyor.

Ancak çok şükür ki ülkemizde basına resmen sansür uygulaması, İkinci Meşrutiyet’ten bu yana yapılmıyor.

Bayramımız kutlu olsun.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
28
açık