banner8

banner9

banner28

banner29

banner10

KUTLU OLSUN!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1928 yılında Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği’ni kabul ettiği gün olan 24 Kasım, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

ANMA-KUTLAMA 24.11.2020, 00:12 23.11.2020, 17:46 Haber Merkezi
644
KUTLU OLSUN!
banner12

24 Kasım Öğretmenler Günü, bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle çevrim içi etkinliklerle kutlanacak. 81 ilden fark yaratan öğretmenler, salgın nedeniyle Başkent'te ağırlanmayacak ancak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu öğretmenlerle canlı bağlantılarla bir araya gelecek.

Etkinlikler, ilk kez çevirim içi ortamda; tüm öğretmenlere yönelik müzik dinletileri, sokak röportajları, konserler, sinema filmleri, sanal müze gezileri, kısa film, anı, resim, şiir, deneme hikaye, akıl ve zeka oyunları yarışmaları, eğitimde fark yaratan öğretmenlerin başarı öyküleri, emekli öğretmenlerle söyleşiler ve öğretmenlerin öğrenim hikayelerini içeren planlamalar doğrultusunda gerçekleştirilecek.

Kutlama etkinliklerinde neler var?

Öğretmenler Günü kapsamında Türkiye'nin terörle mücadelesinde şehit öğretmenlerin karakalem resimlerinin yer aldığı ilk sanal sergi izlenime sunuldu. Güzel sanatlar lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin eserleri de sanal ortamda sergileniyor.

“Öğretmenler Türkiye İçin Söylüyor” grupları, öğretmenlere ve tüm halka yönelik konserler düzenliyor. Sanatçı Sümer Ezgü de Öğretmenler Türkiye İçin Söylüyor grubuyla yaptığı düetiyle kutlama etkinliklerine renk katıyor. Psikiyatrist ve yazar Gülseren Budayıcıoğlu'nun “Çocuk Gelişiminde Öğretmen” isimli söyleşisi de etkinlikler arasında yer alıyor.

Öğretmenler için film gösterim saatinde Mavi Bisiklet, Kız Kardeşim Mommo, Balık ve Bal filmleri seçilirken, Orta Asya Antik ve Türk Müziğinin temsilcilerinden Arslanbek Sultanbekov de öğretmenlere özel türkülerini seslendiriyor.

Akşehir’de Kutlamalar

İlçe merkezindeki ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim okul müdürlerinin katılacağı törende, saat 10:00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çelenk sunumunda bulunulacak. Saygı Duruşunun ardından İstiklal Marşı okunacak.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün planlaması doğrultusunda; yemin edecek öğretmenlerin yemin töreni, emekli olan ve Hizmet Şeref Belgesi verilecek olan öğretmenlere belgelerinin verilmesi ve “Vefanın Adı Öğretmen” konulu öğretmenler arası kompozisyon yazma yarışması ödüllerinin takdimi gerçekleştirilecek. Şehit öğretmenlerin aileleri de programda davetli olarak bulunacaklar.

Ülkemiz genelinde 140 bin öğretmen açığı olduğu ifade edilirken çok sayıda öğretmenin ise atama beklediği bir ortamda, pandemiyle mücadelede Vefa Destek Gruplarında görev alarak cefakar çalışmalara imza atan öğretmenler, yeni bir karara kadar uzaktan eğitimle öğrencilerine ulaşıyor ve kutsal görevlerini sürdürüyorlar.

Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, çocuklarımızı emanet ettiğimiz değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
3
parçalı bulutlu