banner8

banner9

banner10

“İYİ Kİ VARDINIZ, İYİ Kİ VARSINIZ”

Bugün, Gazi Mustafa Kemal’in, 99 yıl önce TBMM tarafından kendisine Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verilen oturumda yaptığı konuşmada “Ödüllendirişinizin gerçek muhatabı ordumuzdur” dediği 19 Eylül’ün yıldönümü. Bugün; bizler için minnet, bu topraklar uğruna canını hiçe sayan gazilerimiz için gurur günü olan Gaziler Günü!

ANMA-KUTLAMA 19.09.2020, 00:15 18.09.2020, 17:25 Haber Merkezi
742
“İYİ Kİ VARDINIZ, İYİ Kİ VARSINIZ”
banner12

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Mustafa Kemal’e, kanunla “Müşirlik” rütbesi ile “Gazilik” unvanını verdiği tarih olan 19 Eylül, Gaziler Günü olarak kutlanıyor. Mustafa Kemal, tarihi önergenin kabul edildiği gün Meclis’e hitaben yaptığı konuşmada; “Kazanılan bu başarı, Yüksek Heyetinizin iradesiyle kuvvet bulan ordumuzun iradesi sayesinde, düşman ordusunun iradesinin kırılması suretiyle belirmiştir. Bu sebeple ödüllendirişinizin gerçek muhatabı yine ordumuzdur” diyerek, aldığı rütbe ve unvanı Türk Ordusu adına kabul ettiğini vurguluyordu.

Ulu Önder, 20 Eylül 1921 tarihinde orduya yayımladığı bildiride ise şöyle diyordu:

“Kahraman Türk Ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdirine dalalet eden bu unvan ve rütbeyi, ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.”

Genelkurmay Başkanlığı tarafından 10 Kasım’ın yıldönümü vesilesiyle 2017 yılında paylaşılan belgeler arasında; Mustafa Kemal’in Sakarya Savaşı öncesi cepheyi denetlerken attan düşmesi sonucu yapılan doktor muayenesinde bir kaburga kemiğinin kırıldığına dair teşhisi içeren rapor dikkat çekiyordu.

“Vatan mutlaka selamet bulacaktır”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin resmi internet sitesinde yer alan Gazi tanımında “Gazi, bir kahramandır. Cumhuriyetimizin en büyük gazisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün, yaşayan canlı temsilcisidir. Kendi menfaatinin; vatanının, devletinin, derneğinin ve gazi arkadaşlarının menfaatinden sonra geldiğini bilir. Her gazinin bir siyasi tercihi olabilir. Ancak hiçbir gazi, gaziliği ve derneği siyasete alet edemez, siyasi parti yürüyüş ve toplantılarına Gazilik adına katılamaz. Atatürk sevdası, vatan ve ay yıldızlı bayrak sevgisi, cumhuriyet aşkı ve Türklük tutkusu, her gazinin kalbinde daima kaynayan bir volkan gibidir” ifadeleri yer alıyor.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği resmi internet sitesinde paylaşılan Genel Başkan’ın Gaziler Günü Mesajında ise Mustafa Kemal’in şu cümlelerine yer veriliyor:

“Vatan mutlaka selamet bulacak, millet mutlaka mutlu olacaktır. Çünkü kendi selametini kendi saadetini memleketin ve milletin saadeti ve selameti için feda edebilen vatan evlatları çoktur.”

Bu topraklar için canını vermiş aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan tüm gazilerimize sonsuz şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
13
parçalı az bulutlu