banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“İSTANBULLU HOCA” VE ÖĞRENCİLERİN GÖZÜYLE TARIK BUĞRA

Akşehir Belediyesi’nce online olarak düzenlenen, Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından hazırlanan “Edebiyatın Yerli ve Milli Sesi: Tarık Buğra” konulu panelde, panelist öğrenciler yaptıkları sunumlarla yazarı ve eserlerini farklı açılardan ele alarak değerlendirdiler.

ANMA-KUTLAMA 03.03.2021, 00:08 02.03.2021, 17:29 Haber Merkezi
1200
“İSTANBULLU HOCA” VE ÖĞRENCİLERİN GÖZÜYLE TARIK BUĞRA
banner12

Akşehir’in önemli değerlerinden olan yazar Tarık Buğra’nın ölümsüz eseri Küçük Ağa romanı, Türk Kurtuluş Savaşı üzerine yazılmış bir başyapıt olarak değerlendirilirken, TRT tarafından da dizi olarak yayınlanmıştır. Romanın başkahramanı olan İstanbullu Hoca; milletin içerisinde bulunduğu kötü durumdan kurtulması için çareyi halife ve saltanatta gördüğü için Kuva-yi Milliye Hareketini engellemek amacıyla Akşehir’e gelir. Duygu ve düşüncelerinde son derece samimi olan Hoca’nın, Akşehir’de gözlemlediği Kuvvacıların da aynı samimiyet ve dürüstlük içerisinde olduklarına şahit olmasıyla başlayan dönüşümü ve kurtuluş hareketine katılması, romanın konusunu oluşturur.

Yazarın ölüm yıldönümlerinde Akşehir Belediyesi tarafından etkinlikler yapılmaktadır. Bu yıl, Tarık Buğra’nın 27. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen panele katılan panelist öğrencilerin sunumlarını, önümüzdeki günlerde gazetemizde okuyucularımızla paylaşacağız.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
25
açık