banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“DÜŞMANININ BİLE İNSAN OLDUĞUNU UNUTMA”

2021 Yılının Hacı Bektaş Veli Yılı Olarak Kutlanmasına dair Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, 31393 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

ANMA-KUTLAMA 13.02.2021, 00:07 12.02.2021, 17:56 Haber Merkezi
1064
“DÜŞMANININ BİLE İNSAN OLDUĞUNU UNUTMA”
banner12

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı Genelgede; “Düşünce ve öğretileriyle asırlardır sevgi, hoşgörü, birlik, beraberlik ve barışı öğütleyen Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılı olan 2021 yılı, UNESCO tarafından anma ve kutlama yıldönümleri arasına alınmıştır. ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’, ‘İncinsen de incitme’, ‘Her ne ararsan kendinde ara’, ‘Oturduğun yeri pak et, kazandığın lokmayı hak et’, ‘Düşmanının bile insan olduğunu unutma’ sözleriyle bütün insanlığı sevgi, saygı, barış ve kardeşliğe davet eden Hacı Bektaş Veli; iyiyi, doğruyu, güzeli, ahlaklı ve erdemli olmayı insan olmanın en temel vasfı olarak tanımlamıştır” denildi.

“Hacı Bektaş Veli’nin insan sevgisine, hoşgörüye ve barışa dayalı, geniş kitleleri etkileyen düşünceleri Anadolu’da toplumsal kimlik ve birliğin oluşmasına ve sürdürülmesine önemli katkılar sağlamıştır. Anadolu’dan Balkanlar’a kadar geniş bir coğrafyada, kendinden sonraki nesillerin yolunu aydınlatmaya devam eden Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Mevlana gibi düşünür ve gönül insanlarının inanç, ahlak, hoşgörü, sevgi ve saygıyı esas alan yaşam felsefeleri, birlik ve beraberlik anlayışının yerleşmesinde bugün de merkezi bir rol oynamaya devam etmektedir” ifadelerine yer verilen Genelgeye göre; 2021 yılı boyunca, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda yurt genelinde ve yurt dışında düzenlenecek etkinliklerle, Hacı Bektaş Veli’nin ülkemiz ve dünya için ne denli büyük bir değer olduğu güçlü bir şekilde vurgulanacak.

Etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylık; tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca öncelikli olarak yerine getirilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
28
açık