banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

DİYANET’TEN 15 TEMMUZ GENELGESİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla Türkiye genelinde düzenlenecek programlara ilişkin bir Genelge yayımladı. Genelgeye göre; Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, başta Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik olarak hazırlanan “Din İstismarı İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi” konulu konferanslar gerçekleştirilecek.

ANMA-KUTLAMA 12.07.2021, 00:07 11.07.2021, 15:29 Haber Merkezi
679
DİYANET’TEN 15 TEMMUZ GENELGESİ
banner12

İl Müftülüklerine gönderilen Genelgede; düzenlenecek etkinliklerde 15 Temmuz ruhunun, birlik ve beraberlik şuurunun, din istismarına karşı farkındalığın artırılmasının, gençler ve çocuklar başta olmak üzere millet nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesinin amaçlandığı ifade edilirken, Covid-19 salgını sebebiyle özel tedbirler alınacağı vurgulandı.

Genelgeye göre; 15 Temmuz etkinlikleri çerçevesinde camilerde “Şehitlerimiz İçin Kur’an Okuyoruz” etkinliği, vatandaşların da katılımıyla yapılacak ve bu tarihe kadar bütün cami ve Kur’an kurslarında hatimler okunacak.

15 Temmuz 2021 Perşembe günü öğle namazı öncesi tüm il ve ilçe merkez camilerinde, şehitlerin ruhlarına ithafen “Kur’an-ı Kerim Ziyafeti” programları gerçekleştirilecek. 15 Temmuz 2021 Perşembe gününü 16 Temmuz 2021 Cuma gününe bağlayan gece saat 00:13’te Türkiye genelindeki camilerin hepsinde eş zamanlı olarak salalar okunacak.

9-15 Temmuz tarihleri arasında, Covid-19 tedbirleri kapsamında, müftülerin başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek. Vatandaşların katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhlarına ithafen dua edecek. Öte yandan Müftülükler hafta boyunca sosyal medya başta olmak üzere, yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemini anlatan programlar yapacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, başta Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik olarak hazırlanan “Din İstismarı İle Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi” konulu konferanslar gerçekleştirilecek. Ayrıca din istismarı ile mücadelenin önemini pekiştirmek ve bu konuda toplumu Kur’an ve sünnete dayalı sahih dini bilgi ile aydınlatmak amacıyla, “Şahidiz: Şanlı Direnişe; Şahidiz: Kutlu Şehadete; Şahidiz: Aziz Millete; Şahidiz: Büyük Devlete; Şahidiz: Vatan Sevgisine; Şahidiz: İhanet Çetesine; Şahidiz: Din İstismarcılarına” konu başlıkları altında da çevrimiçi konferanslar düzenlenecek.

Etkinlikler çerçevesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın il ve ilçe gençlik koordinatörleri, sosyal medya gibi çeşitli mecralardan gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapacak. Diğer taraftan yaz Kur’an kurslarında pandemi şartları dikkate alınarak çocukların ve gençlerin bilinçlendirilmesine yönelik etkinlikler düzenlenecek.

Cezaevi vaizleri, ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde pandemi şartları dikkate alınarak etkinlikler düzenleyecek. Öte yandan, fidan dikim zamanlarında gençlik koordinatörleri öncülüğünde Türkiye geneli tüm cami bahçelerinde, 15 Temmuz’da kaybettiğimiz 251 şehit için 251 fidan dikilecek. Haber Merkezi

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
22
açık
.foorer