banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

BU PAZAR NE YAPIYORSUNUZ?

Akşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü, “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü” vesilesiyle yürüyüşün insan sağlığına olan faydalarına ilişkin bir bilgilendirmede bulundu.

ANMA-KUTLAMA 02.10.2021, 00:08 01.10.2021, 17:10 Haber Merkezi
689
BU PAZAR NE YAPIYORSUNUZ?
banner12

“Yürüyüş Sağlıktır” sloganıyla yapılan açıklamada, her gün düzenli yürüyüş yapmanın faydaları şu şekilde sıralandı:

“Her gün düzenli yürüyüş yapmanın, kalp sağlığından kilo kontrolüne kadar pek çok faydası vardır. Bu basit ve etkili egzersizin en önemli faydası ise yaşlandırmayı geciktirmesi ve yaşam süresini uzatmasıdır.

Ömrünüzü uzatır: Bir “alışkanlık” haline getirilerek her gün düzenli yapılan yürüyüşle ömrünüze ömür katmanız ve yaşlanmayı geciktirmeniz mümkündür. Yapılan araştırmalar, haftada yaklaşık 20-25 kilometre yürüyen insanların, yürüyüş yapmayanlara göre daha uzun yaşadıklarını kanıtlamıştır.

Kalbinizi ve akciğerlerinizi korur: Kısa ve hızlı yürüyüşler yapmak, kalp ve akciğer sağlığınızı korumanız için en iyi yoldur. Her gün 20-25 dakika yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

Stresinizi azaltır: Yürüyüş yapmak strese de birebirdir. Yürüyüş yaparken kan basıncınız düzene girer. Vücudunuz, mutluluk hormonu olan endorfin hormonunu salgılar ve kendinizi rahatlamış hissedersiniz. 

Kilo kontrolünde etkilidir: Düzenli ve ritmik olarak yapılan yürüyüş, zayıflamaya ve kilo kontrolüne yardımcı olur. Her gün 20 dakika yürüyüş yaparak fazla yağlarınızı yakmanız ve yılda 7 kilo vermeniz mümkün. Ama tabii ki bu süreçte yediklerinize dikkat etmeli ve kalori kontrolünü de sağlamalısınız. Sadece bir paket jelibonu eritmeniz için bile futbol sahası kadar alanı yürümeniz gerektiğini unutmayın ve elinizi şeker tabağına daldırmadan önce bir kez daha düşünün.

Yürüyüş şekliniz önemlidir: Yürüyüş yaparken vücudunuzun duruşuna önem vermelisiniz. Geriye ya da öne doğru kavis yapmadan dimdik yürümelisiniz; bu vücudunuzun her bölgesinin yürüyüşe eşit şekilde eşlik etmesini sağlar. Kollar da önemli, çünkü yürüyüş sırasında gücünüzü artırmak ve ayak hareketlerinizi dengelemek kolların görevidir. Kolları sallamak 5-10 kalori yakmanızı da sağlar. Elleriniz de yumruk şeklinde sıkılmamalıdır ki kan akışınız düzenli olsun. Ayakların ve kolların çapraz olarak net açılarla sallanması, sağlıklı bir yürüyüşün olmazsa olmazıdır.

Yürüyüş yapmanın diğer faydaları: Dinlenirken bile kilo vermeyi sağlayacak şekilde metabolizma hızınızı artırır, yeme isteğinin (iştahın) kontrol edilmesine yardımcı olur, bağırsakların çalışmasını düzenler. Uyku düzenini destekler, enerji verir.

Kandaki kolesterol seviyesini azaltırken yüksek tansiyonu düşürür. Şeker hastalığını kontrol etmeye ve önlemeye destek olur. Göğüs, prostat ve mide-bağırsak gibi bazı kanser türlerine karşı riski azaltır. Kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklar için yardımcı rehabilitasyonu sağlar.

Bacak ve kalça bölgesindeki kasların güçlenmesine yardımcı olur. Kemik güçlenmesini sağladığı gibi yaşlı kadınların kaderi gibi gözüken kemik erimesi riskini de azaltır.”

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-12
hafif kar yağışlı