banner8

banner9

banner28

banner10

AKŞEHİR’DEN DÜNYAYA AÇILAN PENCERE

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ayva; Akşehir Belediyesi tarafından, vefatının 737’nci yılında düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında, Akşehir’de bir konferans verdi.

ANMA-KUTLAMA 28.10.2021, 00:13 27.10.2021, 17:58 Haber Merkezi
1041
AKŞEHİR’DEN DÜNYAYA AÇILAN PENCERE
banner12

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, S.Ü. Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde gerçekleştirilen konferans öncesinde yaptığı konuşmada; “Nasreddin Hoca, bir hikmet ve nükte dehasıdır. Yaşadığı sıkıntılı dönemlerde insanlara pozitif enerji veren, bardağın hep dolu tarafından bakmayı öğütleyen, toplumda gördüğü aksaklık, eksiklik ve yanlışların nükte ve latifeyle giderilmesini sağlayan bir büyüğümüzdür” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ayva, ‘Gülmecenin Başkenti Akşehir’den Dünyaya Açılan Pencere: Nasreddin Hoca’ konulu konferansında şu değerlendirmede bulundu:

“Kaynaklar bize, Nasreddin Hoca’nın müftülük, vaizlik ve kadılık gibi çok çeşitli görevlerde bulunduğunu gösteriyor. En azından fıkralarındaki rollerinden bunu çıkarabiliriz. Çok kronolojik anlamda bunu açıklayacak belgeler olmasa da Hoca’mızın bir din adamı olduğu konusunda hiç şüphemiz yok. Dolayısıyla fıkralarıyla vermek istediği mesajlar da biraz Müslüman ahlakı edebi çerçevesinde şekillenmiştir.”

Hoca’nın hayatından kesitler ve fıkralarından örnekler vererek konuşmasını sürdüren Aziz Ayva’ya konferansın sonunda Başkan Akkaya tarafından bir plaket takdim edildi.

Konferansa; Akşehir Kaymakamı İsmail Küreci, Selçuk Üniversitesi Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Mucuk, İlçe Protokol Üyeleri, akademisyenler, öğretim görevlileri, bazı kamu kurum müdürleri ve üniversite öğrencileri de katılım sağladılar.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
5
az bulutlu