banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

AKŞEHİR’DE HIDIRELLEZ BİR BAŞKA

Akşehir Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak kutlanan Hıdırellez Etkinlikleri çerçevesinde Akşehir Kent Ormanı'nda düzenlenen programda; vatandaşlara gölle ikramı yapıldı.

ANMA-KUTLAMA 06.05.2022, 18:23 Haber Merkezi
7129
AKŞEHİR’DE HIDIRELLEZ BİR BAŞKA
banner12

Etkinlikte bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; “Pandemi nedeniyle 2 yıldır bu geleneksel etkinliğimizi ara vermiştik birçok etkinliğimizi etkiledi ve gölgeledi. Hıdırellez etkinliğimizde aksamıştı en güzel etkinliklerimiz sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Bilindiği gibi hıdırellez Hızır Aleyhissalamla ile Hazreti İlyas Peygamberimizin buluştuğu gün olarak ifade edilir. Baharın müjdeleyicisi bolluğun, bereketin ve tabiatın canlanmasının işaretidir. Onun içinde Akşehir’imizde yıllardır Nimet Baba olarak bilinen Nimetullah Nahçivani hazretleri ziyaret edilir. Dua edilir ve etkinlikler yapılır. Nimet Babanın huzurunda inşallah bolluk bereket temennisiyle duasıyla bu etkinliğimizi başlatmış buluyoruz” dedi.

Etkinlik; Akşehir Belediyesi Mehter Takımı çeşitli gösterisiyle başladı. Gösterinin ardından Akşehir Belediyesi Halk Oyunları ekipleri gösterisi, yumurta taşıma yarışı, yumurta kırma, çuval yarışı, yoğurt yeme yarışı, bilek güleşi ve halat çekme oyunlarının ardından vatandaşlara protokol tarafından gölle ikramı yapıldı.

Düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri protokol tarafından takdim edildi.

Gölle ikramı öncesi yılın bereketli, sağlıklı ve bolluk içinde geçmesi için dua edildi. Buğday haşlanarak pişirilmesinden oluşan ve bereketi temsil eden gölleden almak isteyen vatandaşların yoğun talebi sayesinde gölle kazanları kısa sürede boşalırken, vatandaşlar Hıdırellezin böyle manalı bir şekilde kutlanmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Hıdırellez etkinliğine; Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya,İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci, Ak Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, İYİ Parti İlçe Başkanı Mehmet Emre, Akşehir Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
parçalı bulutlu