banner8

banner9

banner28

banner10

18 MAYIS MÜZELER GÜNÜ

Akşehir Müze Müdürü Sevcan Çavdar; Müzeler Günü vesilesiyle müzelerin tarihsel ve kültürel açıdan önemi ve işlevlerine dair kamuoyunu bilgilendirdi.

ANMA-KUTLAMA 18.05.2021, 00:11 17.05.2021, 17:25 Haber Merkezi
1209
18 MAYIS MÜZELER GÜNÜ
banner12

Sevcan Çavdar’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle:

“Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla 18 Mayıs, UNESCO tarafından tüm dünyada “Müzeler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Müzeler, toplumun geçmişini yansıtan ve bugünün gelecek için korunduğu kurumlardır. Aynı zamanda müzeler; dünü bugüne, bugünü yarına taşıma konusunda önemli görevler üstlenmiştir. Günümüz müzeleri, toplumun geçmişini yansıtan ve geleceğini biçimleyen, öğeleri araştıran ve toplayan, koruyan, sergileyen, belgeleyen ve yaşatan yaygın eğitim kurumları olarak, öncelikle toplumun geçmiş değerlerinin korunmasını sağlar. Yine bu birikimi sergiler, açıklarken insanlığın oluşmuş ve oluşmaktaki düşünce gücüne ışık tutar.

Tarihsel dokuları ve müzeler şehirlerin kültürel değerlerini tanıtan teşhir mekanlarıdır. Tarihsel dokusunu korumayan ve müzesi olmayan bir şehir; tarihle bağlarını koparmış, köküne ve kimliğine sahip çıkmayan bir şehir demektir.

Müzeler Günü nedeniyle amacımız, yeryüzündeki eserlerin yarıya yakın kısmına sahip Anadolu’muzdaki kültür varlıklarımızı korumak, gelecek kuşaklara aktarabilmek için gerekli çalışmaları yapmak, müze ve eserlerimize halkımızı yakın kılmak, ulusumuzun kültür ve tarih bilgisini artırmak, bu değerlerimizi sevdirip sahip çıkılmasını sağlamaktır.

Toplumda koruma bilincinin gelişmesi kültür bilincinin yaygınlaşması ile paralel gitmektedir. Kültür bilinci kavramı; bireyin, insanlığın ve üyesi bulunduğu milletin tarihsel süreç içinde ürettiği kültürel değerleri öğrenmesi, kavraması, bu bilgileri kendisi ve çevresini tanımada kullanabilmesi ve yeniden yaratması anlamını içerir. Bu, kültür varlıklarına saygıyı ve koruma bilincini de beraberinde getirir. Yani her vatandaş, çevresinde bulunan kültür varlıklarını görmeli, tanımalı ve onlarla bir etkileşim içinde olmalıdır. Burada öncü güç, müzelerdir.

Tarihin her döneminde çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış olan ilçemiz; coğrafyası, gerek konumu,  günümüze kadar ayakta kalabilmiş kültürel varlıkları ve sahip olduğu üç müzesiyle, tarihi, kültürel ve turizm açısından önemli bir yere sahiptir.

Dünya genelinde yayılım gösteren Koronavirüs (COVID-19) tehdidinin toplum sağlığı açısından oluşturduğu risk durumu ve Sağlık Bakanlığı bünyesindeki ilgili bilim kurullarının tavsiyeleri doğrultusunda Bakanlığımıza bağlı bulunan bazı müzeler ve ören yerleri ziyarete kapalıdır. Türkiye’nin Evde Kaldığı bu günlerde Kültür ve Turizm Bakanlığımızca sizlere sanal müzeleri çevrimiçi gezme olanağı sunulmuş olup  https://sanalmuze.gov.tr/  web adresinden 3D teknolojisiyle evinizden çıkmadan da takip edebilirsiniz.”

  

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
9
parçalı az bulutlu