banner178

         İslamiyet’te   örtünmenin kelime anlamı bir bayanın, bir  erkeğin şehvet duygularını uyandırmayacak şekilde, giyinmesi anlamına gelmektedir… TESETTÜR sözcük anlamıyla gizlenmektir…. Yani bir bayanın, yabancı erkeklere karşı cinsi cazibesini gizlemesidir….

 

    Yazımızın başında belirtelim. Süslüman kafasına göre modaya uyarak kendine yakışanı giyen ve bunu İslam dinine uyarlayan anlamında, kullandığımız benzetme bir kelimedir.

 

   Tesettürlü olmak demek; bir parça bezle başı örtmekten ziyade,  bedenen ve ruhen günahlara karşı kendini koruyabilen, ateşten kendini en güzel bir biçimde sakınabilendir.

 

    İnsanı yoktan yaratan ALLAH(c.c), dünya ve Ahiret’te selamet içinde kalabilmemiz için koyduğu bir takım kurallara uymamızı emretmektedir. Örtünmek İslam dininin vazgeçilmez bir kuralıdır.

 

   Her dinin kendisine göre bazı kuralları vardır. Tesettüre İslam adına girenlerin, bu kurallara dinen ve örfen riayet etmesi gerekir…….

 

     ALLAH (c.c) rızası için kapanan tesettürlü bir bayanın uyması gereken kurallar başlıca şunlardır….

 

   * Dışarıya çıkacağınız zaman üzerinize aldığınız elbise bol durmalı üzeriniz de…

   * Erkeklere ulaşacak parfüm kokusu sıkmayacak, başınıza takmış olduğunuz baş örtüsünün, omuzlarınızdan aşağıya süzülmesini sağlayacaksınız…..

   * Dışarıda  çok ciddi yürüyecek, çarşı Pazar esnafıyla kırk yıllık ahbap gibi samimi konuşmayacaksınız…….

   * Karşınızda ki erkeğin gözlerine bakmayacak, ulu orta yerlerde kahkaha atmayacaksınız….

   * Tesettür altında, pantolon veya blue jean giymeyecek, yüzünüze abartılı makyaj yapmayacaksınız…..

   * Tamamen bedene oturmuş pardesü ve içinizi belli edecek incelikte ki kıyafetler de  giymeyeceksiniz…

 

      Söz gelimi, Müslüman’ın içinde yaşadığı ev, başkalarının serbestçe girmemesi gereken “mahrem” bir ortamdır.  Efendimiz s.a.v., başkalarının evine (mahremiyet bölgesine) izinsiz girmeyi ve başkalarının özel hallerine bakmalarını yasak etmiştir. Bunu fiilen kendi özel hayatında da titizlikle uygulayan Efendimiz s.a.v., penceresine boydan boya çift kanatlı perde çektirmiş, kapısını da kalın ahşaptan yaptırmıştır. Bayan kardeşlerimiz de bedenlerini bir ev gibi görmeli, tesettürlerini yani perdelerini de  ona göre kapatmalıdır.

 

      ŞİMDİ; ALLAH(c.c) rızası için tesettür takan kardeşlerimizin aynaya bakarak, ben gerçekten tesettürlü müyüm? Diyerek kendilerine BİR KEZ OLSUN sormalarını rica ediyorum…. Açınız KURAN-I KERİM’İ, İslam da giyim adabı nasıl olmalı ayetlerini okuyunuz. Hadisleri de inceleyiniz. Ve şu soruyu sorunuz kendinize…… Ben gerçekten tesettürlü müyüm? SÜSLÜMANLIK İÇİN Mİ?   YOKSA MÜSLÜMAN’LIK İÇİN Mİ? KAPANIYORUM.

 

    Peygamberimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerin de  "Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak bir takım kadınlar olacak, bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır. Onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar."  (Ebu Davud Libas 125, Cennet 52.)  sözü çok acıklı bir azabın, dini kullanarak modayı takip edenlere ve öyle  giyinenlere söylenmiş bir söz olduğunu düşünüyorum.

   

    İKİ YOL var sevgili Müslüman kardeşlerim; Ya ALLAH (c.c) için kapanacak sevap defteriniz kabaracak, ya da modaya uyacak, kendinize yakışanı giyerek, YÜCE YARADANIN emrine uymayarak günah kazanacaksınız. Uymak veya  uymamak siz SEVGİLİ KARDEŞLERİMİN KENDİ DİNİ DÜŞÜNCELERİNE KALMIŞ ARTIK……. Senin dinin sana nasıl giyinmeyi emrediyor bilemem ama, bizim  İslam dinimiz kapanmamızı emrediyor.

    Yani efendim sonuç olarak; Gül açtıkça, kadın kapandıkça güzeldir.  Saygılar  sunarım

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada