banner178

Bu iddia, benim değil! Araştırmacılar doğduğum ilçeyi; ülkemizin sakin şehirleri arasında en başa yazmışlar.  Bu görüşün yaygınlaşmasında, Yalvaç'ın kaygılardan uzak ve sakin bir yaşam yeri olması kadar; dünya çapındaki en yaşlı ve en dinç ağacın orada bulunmasının payı da vardır.

Binlerce yaşındaki koca çınarımız, gölgesi ve yapraklarıyla öyle bir huzurlu ortam yaratmıştır ki; dallarının altındaki dekarlarca çok geniş gölgelik, yirmi kadar kıraathane tarafından parsellenmiştir. Her kahvenin ayrı boyada işaretlenmiş masa ve sandalyeleri var. Hepsinin yerleri ve sınırları aralarında belirlenmiş! Çizgiler yok, fakat hiçbiri diğerine taşmaz.

Garson denmez;  çırak gelip isteğinizi sorar.   Şeker'in bulunamadığı; vesika ile ve gramla satıldığı dönemlerde; sade kahve bir kuruş... şekerli kahve ise, iki buçuk kuruştu. Yoksullar, en ucuzcu kahvenin en kırık sandalyesine oturur; çırak gelip, "Ne içeceng lan!"  deyince; "Herif gavesi!" yanıtını verirlerdi. "Şekerli kahveyi kadınların sevdiği" kanısı vardı. Yeni yetmeler bile, kulpsuz geniş fincanla gelen SADE KAHVE isterlerdi. Yaşlıca heriflerin ne içeceğini ise; kahveci çırakları mutlaka bilirlerdi.

Otobüslerin durağı, elli adım ötedeydi.

Psidia Antiyohya harabelerini görmeye gelen turistlerden bazıları;  koca çınarı fotoğraflar ve altında çay içerlerdi.   Turistlerin arkasına; çocuklar takılır; "GAVUR! GAVUR!" diye ahenkli bir şekilde bağırarak; harabelere kadar giderlerdi.      Konuklar, Türkçe bilmediklerinden; çocukların kendilerini beğenerek övdüklerini sanır ve gülümseyerek alkış tutarlardı.

İlçenin en zengini sayılan orta halli birinin; hem kamyonu hem otobüsü vardı. İkisi de son derece külüstürdü. Tehlikeli ve birçok ölümlü kazanın sıkça olduğu dağ yolundan,  o kamyon veya külüstür otobüs; haftada bir veya iki gün; AKŞEHİRE giderdi. Muavin kalkıştan birkaç saat önce; "ŞEHERE... ŞEHERE!" diye, bağırmaya başlar ve yolcu bulmaya çalışırdı. Gençliğimde bile, il merkezine yol yoktu.  Orta birde; üç arkadaş parasız yatılı sınavını kazanıp Denizli Lisesine verildiğimizde; bizi dağdan odun kesip getiren bir adama emanet ettiler. üç eşekteki odunların yarısı, eşek sahiplerinin; yarısı da oduncunun olurdu.      Akşehir'de Yalvaç'lıların kaldığı hana uğramadan; bizi doğruca istasyona götürdü. Parası babalarımızca ona verilmiş biletlerimizi aldı!

Trenin güçlü düdük sesi duyulup, lokomotifin korkunç horlaması ve aşırı parlak ışıklarıyla gelince; korkarak kaçıştık. Oduncu trene girmemizi bekledi. Üç arkadaş, tembih edildiği birbirimizden ve tren görevlilerin yanından hiç ayrılmadan korku içinde Afyon'da Aktarma yapıp; Denizliye vardık.

En irimiz olan ve ilkokulu bir süre Eskişehir'de okuyan Mümtaz; önüne gelen herkese: "Emmi! Lise mektabı nerede?"  diye sordu. Yokuşa doğru birkaç saat yürüdük ve Leyli meccani okuyacağımız; Denizli Lisesini bulduk. O zaman, "Ege bölgesinde; Denizliden başka yalnızca İzmir'de lise varmış." derlerdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada