banner178
 Güney Amerika'daki bir minik devletle; hatta uzak okyanuslardaki adacıkların halkları ve onları devletiyle düşman olsak bile; o düşmanlıktan az veya çok zarar görürüz.

Bitişik komşularımızla küsülü ve karşılıklı düşmanlık içinde olursak; her an savaş stresi içinde kalırız; "Şuradan mı saldırabilirler? Buradan mı?" diye düşünmekten uykularımız kaçar; sağlığımız bozulur. Çalışma ve üretmemiz aksayacağından yoksullaşırız; sağlığımız bozulur.

"Komşu komşunun külüne muhtaçtır" diyen bir söz vardı. Eski kıtlık ve yoksulluk günlerinde; birçok evde yakacak odun ve kömür bulunamazdı.

Zengin bir komşu veya akraba varsa; onun ocağında veya sobasında yaktığı odun ve kömürün sıcak külü; yoksul komşunun mangalına dökülür. O külde fukara aile soğuk yemeğini ısıtırdı.

Komşularıyla kavgalı olan bir ailenin işleri düzgün gitmez. "Nereden bir tehlike gelecek?" korkusuyla; zaten doğru dürüst uyunamaz. Uykusunu uyuyamayan insanların ve toplumların, sağlığı da bozulur.

Komşularıyla kavgalı olan devletler; gelirlerinin ve bütçelerinin önemli kısmını silah satın almaya ayıracağından; gerekli ve yararlı yatırımlara para bulamazlar. Ya yüksek faizlerle borçlanmak; ya da ipotekler altında hür iradelerini kaybetmek zorunda kalırlar.

Avrupa devletleri, birbiriyle ihtilaflı oldukları dönemlerde; arada çatışmak zorunda kalırlardı ve huzursuzdular. Halkları da bugünkü kadar müreffeh ve mutlu değildi. Ne zaman ki; aralarındaki ihtilafları aşarak barıştılar. Sonra anlaşıp AVRUPA BİRLİĞİNDE bütünleştiler. Ondan sonra dünya çapında güçlü ve saygın hatta zengin duruma geldiler.  Biz de o birliğe girmek için uğraşıyoruz; kapı bir türlü aralanamıyor. Birçok tavizler versek bile; Yunanistan'la ihtilaflarımız veya başka bir engel çıkıyor; o isteğimiz hiçbir türlü gerçekleşmiyor. Oysa NATO ittifakının üyesi olarak aynı bir gurubun içindeyiz.. "Bizi niçin öteliyorlar?" anlamak olanaksız!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada