banner178

Müslüman olmadığını gizleyen, fakat inançlı gibi gözüken kişilere münafık denir.  Yani yaradanın bildiği ama kulların bilmekte zorlandığı  MÜSLÜMAN  OLMAYAN kişilerdir bu tip insanlar.

                    Müslüman olupta nefsi ve vicdanı ile sorunlu olan, dini kullanarak  makam mevki,  haksız zenginlik,  kibir, ikiyüzlülük, emanete ihanet ve en önemliside farklı yerlerde ortamlara anında uyum sağlayıp, farklı davranış içerisine girebilen insanlara da münafık denir. Hem yaradanın, hem de yaradılanların bildiği bu tip insanlar da MÜSLÜMAN OLAN  sınıfında  yer alan münafık kişlerdir.

              Münafık halk arasında veya  görünen yerlerde, ibadete düşkün ve duygusal hareket ederler. Kimsenin olmadığı yerde asla ibadet etmezler. Çünkü;  bu tip insanlar bukalemun gibidirler ve bulunduğu ortama göre çok çabuk renk değiştirme özelliğine sahiptirtirler.

                   Münafık; İnsanların yaradana değil, kendisine yani etrafında toplanmasını isteyen bir özelliğe sahiptir. Bu tip insanlar dünya zevklerinin peşinde oldukları  için, hep yüksek makamlarda olabilme, insanlar tarafından kabul edilme sevdasında olan bir yapıya sahiptirler.

                  Münafık : İçten pazarlıklı olan, menfaatleri  için anında arkadaş, eş ve dostunu satan, kendi nefsi için başkasının ayıplarını anında başkalarına anlatabilendir.

                 Münafık; sabah ve yatsı namazlarında gevşeklilk gösterendir. Yataktan kalkmak çok zor gelir. Ama birileri görecek ve duyacaksa en ön  safta yerini alır. Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır. ‘’ Münafık kimseye sabah ve yatsı namazlarından daha fazla ağır gelen bir namaz yoktur. Bu iki namazdaki fazileti bilselerdi, sürünerekte olsa mutlaka cemaate gelirlerdi’’ yani namaz kılan bir insanın sabah ve yatsı namazı kılıp kılmadığı önemlidir.

             Peki insanoğlu neden münafık olur ?

              İnsanlar iki sebepten dolayı münafık olmaktadırlar.. Birincisi; islam dininin maddi nimetlerinden faydalanabilmek, ikincisi ise müslümanları içten içe çökertip parçalayabilmektir.. Medeni (sözde dindar) münafıklar, münafıklıklarında inatçı, tamamen kaypaklaşmış bir özellik taşırlar. Sırlarını çok güzel gizledikleri için yağ gibi sürekli suyun üzerindedirler. Bir bakarsınız dervişlik elbisesi giymiş en baştalar,  bir bakarsınız siyaset elbisesi giymiş yine en başta…… Yukarıda yazdığım gibi,  bu tip insanlar bukalemun gibi çok çabuk uyum sağlarlar.

             CENAB-I HAK(c.c.) Suyun üzerine çıkan tüm bu tip işe yaramaz yağları kızgın ateşte yaksın.. DİNİMİZE VE DEVLETİMİZİ MÜNAFIK OLANLARDAN KORUSUN İNŞAALLAH………..

Yazımı bakara suresindeki ayetlerle  noktalamak istiyorum.

       Fesatçıdırlar: ‘’ Kendilerine yeryüzünde fesat çıkarmayın, denildiği zaman ‘biz ancak ıslah edicileriz’ derler. Gözünü aç, onlar muhakkak ki fesatçıların ta kendileridir. Fakat farkında değildirler.’’ (2/Bakara,11-12)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada