banner178

FAHRETTİN YOKUŞ: ‘’KONYA SAHİPSİZ DEĞİLDİR’’

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis’in tatile girmesinin hemen ardından Konya’nın ilçe, köy ve kasabalarını ziyaret ederek tespit ettiği sorunları Meclis’e taşıyacağını söyledi.

FAHRETTİN YOKUŞ: ‘’KONYA SAHİPSİZ DEĞİLDİR’’

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis’in tatile girmesinin hemen ardından Konya’nın ilçe, köy ve kasabalarını ziyaret ederek tespit ettiği sorunları Meclis’e taşıyacağını söyledi.

26 Eylül 2018 Çarşamba 07:52
500 Okunma
FAHRETTİN YOKUŞ: ‘’KONYA SAHİPSİZ DEĞİLDİR’’
banner155

Yokuş’un Basın Açıklaması şöyle: ‘’Konyalı hemşerilerime, adaylığım sırasında; ‘Seçimlerden sonra tekrar köyünüze, kasabanıza ve ilçelerinize geleceğim. Bu ziyaretlerim hem teşekkür etmek için hem de vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek için olacak.’ şeklinde bir söz vermiştim. Konya'mızın, tüm ilçeleri ve bir kısım köy ve kasabalarını tekrar ziyaret ederek sözümü yerine getirdim.

Gördüğüm manzara şudur ki; vatandaşlarımız aslında çok şey talep etmiyorlar; ‘Seçtiklerimiz bizlerle ve yaşadığımız mahallelerle ilgilensin, Kamu ve Belediye hizmetlerinden eşit faydalanalım. Devlet Dairelerinde ve Belediyelerde ayrımcılık yapılmasın. Tarım ürünlerinde Taban Fiyat uygulamaları yeniden gözden geçirilsin ki, tüm ürettiğimiz tarım ürünleri, taban fiyatlama kapsamına girsin. Yaşadığımız ekonomik krizle birlikte Tarım ve Besicilikte, gübre ve yem başta olmak üzere girdilerimiz ortalama yüzde 70 oranında arttı. Aynı şekilde besicilikte de bu yüksek girdiler, hayvancılığımızı geriye götürecek. Hükümetimiz kriz nedeniyle yükselen girdilerimizi karşılasın ki, ekim yapabilelim, besiciliği sürdürebilelim. Bizlere mutlaka bir can suyu hibe yapılmalıdır.’ diyerek makul taleplerini dile getiriyorlar. Esnaflarımız toptancıdan vadeli mal alamadıkları için hükümetten yardım istiyor, aksi halde batacaklarını söylüyorlar. Sanayici de aynı şekilde, yüksek döviz artışlarından mustarip. Konya'mızda birçok köklü firma ya iflas etti ya da iflasın eşiğine geldi.  

Türkiye'mizin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü adeta can çekişiyor. Konya'mızın en önemli su kaynağı olan gölümüzün yasal su seviyesinin altına düşürülerek, tarım arazilerinin sulanması, bu güzel gölümüze yapılmış en büyük ihanettir. Göl on yıllardır balıkçıların kopan ağlarında bulunan kurşunlar nedeniyle, ağır bir kirlilik yaşanmaktadır. Kanalizasyonların da buraya akıtılması, bu kirliliği bir kat daha artırmaktadır. Vali başta olmak üzere DSİ, Çevre Müdürlüğü ve Beyşehir Belediyesi yetkililerini göreve çağırıyorum.

Konya havzamızda yeraltı su kaynaklarımız her yıl azalıyor. Yetersiz yağış alan tarım ve hayvancılık kenti Konya'mıza Göksu ve Beyşehir gölünden verilen su, ihtiyacın ancak sekizde birini karşılıyor. Bugüne kadar Konya’mızda KOP projesine yeterli kaynak aktarılamamış ve bu proje bitirilememiştir. Konya'mızın acilen Dicle-Fırat Havzası’ndan her yıl 10 Milyar m3 suya ihtiyacı vardır. Bu projeye en kısa sürede başlanmalıdır. Aksi halde Konya'mız Tarım ve Hayvancılıkta daha da geriye gidecek, köylerden şehirlere göç daha da yoğun olarak gerçekleşecektir.

Başta Çevre Bakanlığı olmak üzere, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Merkez İlçeler dışında kalan yaklaşık bin yerleşim birimine ihtiyacı olan hizmetleri götürememiştir. İlçeler hariç, bin civarındaki köy ve kasabanın kanalizasyonları dere (çaylara) akıtılmakta, buradan da göl ve göletlere bu kirli sular karışmaktadır. Başta besi hayvanları olmak üzere tüm ekili arazilerin su ihtiyacı, kirlenmiş olan bu göl ve göletlerden karşılanmaktadır. Bu nedenle halkımızın da sağlığı tehlikeye girmektedir. Derelerden, göl ve göletlere akıtılan kanalizasyonların arıtmasından, Büyükşehir Belediyesi sorumlu olmasına rağmen görevini yapmamaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi, kaynaklarının önemli bir bölümünü ‘Belediyecilik’ sorumluluğu dışındaki yerlere harcamaktadır. Büyükşehir Belediyesi’nin birinci derecede önceliği halkın sağlığı olması gerekirken, görevini yapmamaktadır.

Bine yakın yerleşim biriminin kanalizasyonlarının arıtması yapılmazken, Belediye’nin kaynaklarını “Millet Bahçelerine” harcaması tek kelime ile Konyalılara saygısızlıktır!’’

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada