banner178

CHP'DEN KADINLAR GÜNÜ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet halk Partisi Akşehir İlçe Teşkilatı 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi.

CHP'DEN KADINLAR GÜNÜ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Cumhuriyet halk Partisi Akşehir İlçe Teşkilatı 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir dizi etkinlik düzenledi.

09 Mart 2016 Çarşamba 07:10
973 Okunma
CHP'DEN KADINLAR GÜNÜ İÇİN BASIN AÇIKLAMASI
banner155

Dün saat 12.00'de Atatürk Anıtına çelenk sunulmasının ardından bir basın açıklaması yapıldı. CHP Akşehir İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklama şöyle:

Değerli Basın Emekçileri,

Bugün dünyanın Kadınlar Günü olarak kutladığı, bizim »$e siyasal duruşumuzla yoğurarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak andığımız kutladığımız 8 Mart.

8 Mart'ın tarihi kökenine de atıf yaparak,.1857 yılının 8 Mart'ında daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan, sayılan kırk bini bulan emekçi kadınlarımızı manevi şahıslarında selamlıyoruz. Bu grev sarasında o fabrikada çıkan yangın nedeniyle can veren 129 kadın işçiyi hüzünle anıyoruz.

Değerli basın emekçileri,

8 Mart'ın derinliğini anlamaya çalışırken, kadının yeri bakımından ülkemizin tarihinde de bir haftalık bir geri gidişle İçinde olduğumuz Mart ayının önemine de değinmek isteriz. Ülkemizde kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan Kurucu Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk'ün 1923 yılının 1 Mart'ında Latife Hanım'ı yasama dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ'ne getirerek o dönemin koşullarında nasıl bir çığır aştığını hatırlatıyoruz. Yine 1935 1 Mart'ında TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ 5. Dönemi çalışmalarına başlarken ilk kez 18 kadının milletvekili olarak meclis sıralarında yer aldığını belirtiyor, bu dev adımları atan Ulu Önderimizi şükranla ve minnetle anıyoruz.

Kadın gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla,¡çileli koşullarıyla değil, toplum içindeki başarısıyla, fedakâr duruşuyla, yeni nesillerin yetişmesindeki olmazsa olmazlığıyla anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz.

Tüm çabamız kadınların insan hakları temelinde siyasi ye sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirmesi, bu değişim ve gelişimin de kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir.

Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşmamıştır. Bu nedenledir ki kadın; omuzlarındaki yükün farkında olarak tüm anaç tavrıyla sorunlu tüm kesimlerin sorumluluğunu kucaklamaktadır.

 

Son Güncelleme: 09.03.2016 07:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada