banner178

CHP 94. YAŞINDA

Akşehir Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, CHP’nin 94. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Akşehir’de bir dizi etkinlik düzenledi.

CHP 94. YAŞINDA

Akşehir Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü, CHP’nin 94. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Akşehir’de bir dizi etkinlik düzenledi.

11 Eylül 2017 Pazartesi 00:03
744 Okunma
CHP 94. YAŞINDA
banner155

Akşehir Cumhuriyet Halk Partisi İlçe teşkilatı kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde cumartesi günü saat 11.00'de Cumhuriyet (Anıt) meydanına çelenk sundu.

Çelenk sunma programının ardından yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi: “Her yılın 9 Eylülleri Halkımızın özgürlüğünü kazandığı ve özgürlüğünü demokrasiyle onurlandırdığı gündür. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal, CHP’nin kurulmasına ilişkin ilk açıklamasını 6 Aralık 1922 tarihinde yapmış ve ‘’HALK FIRKASI’’adını kullanmıştır. Bu tarihte basına yaptığı açıklamada yeni bir döneme girildiğini anlatan Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi izlenilen dönemdeki ÇAĞDAŞLAŞMA SÜRECİNDE Halkın yardımını ve AYDINLARI’nda katkısını istiyordu.

                Bu gelişmelerden sonra Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Halk Fırkasına dönüştürülmüş ve Mustafa Kemal 9 Eylül 1923 de İç İşleri Bakanlığına başvurarak HALK FIRKASI’nın kuruluşunu bildirmiştir.

                CHP’nin partileşme sürecindeki gelişim çizgisinde ortaya koyduğu gibi CHP Kurtuluş Savaşı’nı örgütleyen ve yürüten ‘’Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ‘’ devamıdır. Diğer bir anlatımla gurubun resmen partileşmesidir. 1924 yılında ‘’Cumhuriyet Halk Fırkası’’ 1935 de ise ‘’Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır. 1970’li yıllarda ideolojisini ‘’Demokratik Sol’’ kavramıyla tanımlayan CHP önerdiği sosyal reformlarla düzen değişikliğini hedeflemiştir. Bu süreçte CHP ‘’Devlet Partisinden ‘’ ‘’Halkın Partisi’’ ne, ‘’Düzen Partisi’nden’’ ‘’Değişim Partisi’’ne dönüşmüştür.

                Partinin bayrağı yani simgesi ALTI OK her zaman HALKI, DEVLETİ, CUMHURİYETİ, LAİKLİĞİ, DEVRİMCİLİĞİ, MİLLİYETÇİLİĞİ anlatmış ve anlatıyor.

                ALTI OK Devletimizin altı temel taşıdır, altı temel hedefidir, altı temel ilkesidir.

                Türkiye Cumhuriyeti’nin kültürel ve siyasi mirasına, tarihine sahip çıkabilmek Altı Oku anlamak, geleceğimizi halk olarak yaşamak ve yaşatmak zorundayız.

                Kurucumuz ve Dünya liderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ‘’Benim İki büyük eserim vardır; Biri TÜRKİYE CUMHURİYETİ, DİĞERİ CUMHURİYET HALK PARTİSİ dir.’’ Kuruluşumuzun 94. Yılında Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Varlığı ve Eserleri; başında Milli sözcüğü olan Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okul müfredatından çıkarılıp unutturulmak istenmektedir. Sayın Bakan, siz hangi devletin bakanısınız ki Ülkemizin kurucusu ve dünya liderimizin adını ve eserlerini tarih kitaplarından silmeye ve unutturmaya kalkarsınız. Onunla emperyalistler ve ona hizmet eden yerli işbirlikçileri bile baş edemediler. O Türk Ulusu’nun gönlünde kök salmış, yaşam kaynağımız ve onurumuzdur. Siz unutulursunuz yok olursunuz ama O Türk Ulusu tarafından ilelebet yaşayacak ve yaşatılacaktır.     

                CHP ÖZGÜRLÜĞÜN, BAĞIMSIZLIĞIN. ÇAĞDAŞLIĞIN, LAİKLİĞİN, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜN ve CUMHURİYET’İN yani HALKIN YÖNETİMİNİN ADIDIR, VARLIĞIDIR.

                Son 30 yılda olaylar, CHP’nin ve Altı Oku’nun değeri anlaşılıyor sanırım. KURTULUŞ SAVAŞ’INDA VE ÜLKENİN KURULUŞ’UNDA VAR OLAN CHP BUGÜN DE VARDIR YARINDA VARDIR AMA BUNU DEĞERLENDİRENLERE.” 

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada