banner178

BALOĞLU'NDAN ANNELER, HEMŞİRELER ve ÇİFTÇİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu Anneler Günü, Dünya Hemşireler Günü ve Çiftçiler Günü nedeniyle ayrı ayrı birer basın açıklaması yaptı. Baloğlu, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

BALOĞLU'NDAN ANNELER, HEMŞİRELER ve ÇİFTÇİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI

Konya Milletvekili Dr. Mustafa Baloğlu Anneler Günü, Dünya Hemşireler Günü ve Çiftçiler Günü nedeniyle ayrı ayrı birer basın açıklaması yaptı. Baloğlu, yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:

14 Mayıs 2012 Pazartesi 03:35
855 Okunma
BALOĞLU'NDAN ANNELER, HEMŞİRELER ve ÇİFTÇİLER GÜNÜ AÇIKLAMASI
banner155

Anneler Günü Basın Açıklaması

"Hoşgörü ve merhametin kaynağı annelerimiz, karşılık beklemeden verdikleri sevgi ile fikren ve bedenen sağlıklı nesiller yetiştirmekte büyük bir sorumluluk üstlenmişlerdir. Bu yüzden onlara olan manevi gönül borcumuzu kendilerine ne kadar hizmet etsek ödeyemeyiz.

Peygamber efendimiz “Cennet annelerin ayakları altındadır” demiştir. Tüm sevgilerin kaynağı olan anne sevgisi, doğumdan itibaren bizi sarmalayan en önemli manevi kaynağımızdır. Bu yüzden,  annelerimizin kıymetlerinin daha fazla bilinmesi en öncelikli temennimdir. Onlara sadece Anneler Gününde değil, her gün hak ettikleri, saygı, sevgi ve güler yüzü göstermeli, hiçbir şekilde onları incitecek, gücendirecek bir davranışta bulunmamalıyız.

Annelerimizin bizlere gösterdiği sevgi ve sabrı, bizimde evlatlarımıza göstermemizi nasip etmesini Yüce Rabbim ’den diliyor, tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum."

Dünya Hemşireler Günü Basın Açıklaması

 

"Her yıl dünyada modern hemşireliğin kurucusu FloranceNightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs Günü Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanmaktadır. Hemşirelik şefkat ve sabır ile yapılan profesyonel ve bir o kadar da kutsal bir meslektir. Hemşirelik mesleğindeki başarının temelinde sevgi ve saygı yatar çünkü hemşirelik insan hayatı ile yakından ilgili bir meslektir. Hızlı ve çalışkan olma, el becerisi ve ekip çalışması, hemşirelik mesleğinin başarı ile sürdürülmesi için gerekli özelliklerdir. Sevgi, şefkat, disiplin ve ciddiyetten uzak bir kişinin hemşirelik mesleğini icra etmesi mümkün değildir çünkü hemşirelik aile ve topluma sağlığını kazandırmak için çalışır, bunun yanında yardıma muhtaç insanlara da hizmet eder.

Daha önce hekimlik yapmış bir milletvekili olarak hemşirelerimizin bu anlamlı gününü kutlamaktan büyük bir mutluluk duyuyor, Sağlık hizmetlerimizdeki memnuniyetin artmasında büyük katkıları olan hemşirelerimizin Dünya Hemşireler Gününü en kalbi duygularımla kutluyorum."

ÇİFTÇİLER GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

"Tarım sektörü ülkemizde 5,8 milyon insanın geçimini sağladığı ve insanımızın gıda ihtiyacını karşıladığı sektördür. Önümüze hedef olarak koyduğumuz Tarımda kendi nüfusunu yeterli, kaliteli ve güvenilir gıda ile besleyebilen, rekabet gücünü arttırmış, yaptığımız üretim ile dünyada ve bölgemizde söz sahibi olacağımız bir ülke konumuna erişmemizde çiftçilerimize büyük görev düşmekte, onların katkıları, azimleri bizler için büyük önem arz etmektedir. AK Parti iktidara geldiğinden bu yana çiftçimize destek olmayı öncelik olarak belirlemiş, her yıl bütçeden çiftçimize çok önemli kaynaklar tahsis edilmiştir. 2002 yılında tarıma verilen destek miktarı 1,868 milyar TL iken, bu rakam 2011 yılında 6 Milyar TL’ye çıkmıştır. Bununla kalmamış, ilk iktidar olduğumuz dönemden bu yana tarımsal desteklemede Türkiye’de ilkler yaşanmıştır. Bunlara çiftçilerimize verilen mazot desteği, tarımsal kalkınma kooperatiflerine faizsiz kredi desteği, arıcılık, su ürünleri ve ipekböcekçiliği destekleme, çiftçilere nakit olarak verilen gübre desteği örnek gösterilebilir.

Türkiye’deki en büyük toplam tarım alanına sahip Konya’mız, buğday, şekerpancarı, kuru fasulye ve havuç üretiminde de birinci sırada yer almaktadır. Konya ilimizde 2011 yılı itibariyle çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 109 bin 607 çiftçi bulunmaktadır.Bu çiftçilerimizden 506’sı organik tarım ile uğraşmakta ve Konya’da yılda 8817 ton organik tarım üretimi yapılmaktadır.İlimizde 2011 yılı içerisinde 73 Tarım Kredi Kooperatifi, 343 Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 302 adet Sulama Kooperatifi, 11 adet Su Ürünleri Kooperatifi, 3 adet Pancar Ekicileri Kooperatifi olmak üzere 732 adet tarımsal amaçlı kooperatif bulunmaktadır. Ayrıca ilde 38 adet 5200 sayılı kanuna göre kurulan Tarımsal Üretici Birliği ve 3 adet 4632 sayılı kanuna göre kurulan Yetiştirici Birliği faaliyet göstermektedir.2011 yılı MakineveEkipman Alımlarının Desteklenmesi programı kapsamında 2011 kişi hibe almaya hak kazanmış ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından programa 12 milyon 300 bin TL hibe tahsis edilmiştir.Ayrıca, ödenen diğer desteklemelere örnek olarak Mazot, gübre, toprak analizi desteklemesi 127 milyon 152 bin 613 TL, Organik Tarım Desteklemesi 75 bin 939 TL, Hububat ve Baklagiller Prim Desteklemesi 75 milyon 309 bin TL, Çiğ Süt Desteklemesi 38 milyon 519 bin 326 TL’dir. Konya ilimize 2011 yılında toplamda 420 milyon 517 bin lira tarımsal ödeme destekleri tahsis edilmiştir.

Konya Ovası Projesi için kurulan KOP Bölge İdaresi ile hem bölgesel kalkınma hem de KOP anlamında yeni bir sürece girilmiştir. Konya Ovası Projesi’nin tamamlanması ile de 1.100.000 hektar tarım alanı suya kavuşacaktır. Böylelikle ülke ekonomisine yılda toplam 1,010 milyar dolar katkı sağlanmış olacaktır. 

Çiftçiler üretme konusundaki kabiliyetleri ile insanlığa ve topraktan değer üretilmesini sağlayarak da ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadırlar. Türk çiftçisi de bu anlamda üzerine düşen vazifeyi en güzel şekilde yapmaktadır. Konya ilimizde ve tüm Türkiye’de destekleri ve çalışkanlıkları ile ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlayan çiftçilerimizin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nü kutluyor, bol bereketli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum."

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada