banner178

AKŞEHİR GÖLÜ ÇALIŞMALARI ve YENİ ÇORBA ÇEŞMELERİ

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Salih Akkaya’dan iki yeni proje daha:

AKŞEHİR GÖLÜ ÇALIŞMALARI ve YENİ ÇORBA ÇEŞMELERİ

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Salih Akkaya’dan iki yeni proje daha:

25 Mart 2014 Salı 00:10
987 Okunma
AKŞEHİR GÖLÜ ÇALIŞMALARI ve YENİ ÇORBA ÇEŞMELERİ
banner155

AK Parti Belediye Başkan Adayı Salih Akkaya iki yeni projesinden bahsederken şu görüşlere yer verdi:

AKŞEHİR GÖLÜ ÇALIŞMALARI

“Akşehir Gölümüzün coğrafik yapısı itibariyle farklı bir yapısı vardır. Bu hali buharlaşmanın fazla olmasına ve kuraklıktan çok etkilenmesine neden olmaktadır.1935 yıllarında bugünkü gibi göl tamamen kurumuş, daha sonralarda ise Akşehir-Yunak asfaltına kadar sınırları dayanmış hatta asfaltı bile aştığı bilinmektedir. Gölün yeniden canlanması ve dolması gölün değişik yerlerden beslenmesi ve yağışlarla doğru orantılıdır.

  Akşehir Gölü ile ilgili olarak çeşitli araştırma ve çalışmalarımızdan bahsetmek istiyorum. DSİ’nin  Akşehir Gölü ile alakalı yaptığı araştırmalarını üç başlık halinde özetleyebiliriz:

Sakarya Nehrinin kollarından birisinin Akşehir Gölü’ne aktarılması

Yüzey alanının daraltılarak derinliğin artırılması ve buharlaşmanın minimize edilmesi

Gölçayır-Değirmenköy Barajı gibi barajlardan sulamadan artan kısımları buharlaşma sebebiyle kayba uğramadan borularla göle aktarımı

Bu araştırmalar yapılırken yine Milli Parklar Genel Müdürlüğü, DSİ ve Su Yönetimleri Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttükleri araştırmaları ve çalışmaları var. Bu araştırma ve çalışmaları yakından takip edip aktif, netice alıcı katkılar sağlayacağız. Ancak  Akşehir Gölü’nün kurumasındaki esas etken yağışların yok denecek kadar az olmasıdır.

 

YENİ ÇORBA ÇEŞMELERİ

Çorba Çeşmesi projesi Akşehir’in ürettiği çok güzel bir projedir ve güzel yankılar uyandırmıştır. Tarihimizle ve inancımızla barışık olan ve değerlerimiz çizgisinde hizmet veren bir projedir. Bu projenin devamı niteliğinde değişik noktalarda bu hizmeti yaygınlaştırmak amacındayız.

Mevcut Çorba çeşmesine ilave olarak Nasreddin Hoca Meydanı’na sabah saatlerinde hizmet verecek bir çorba çeşmesinin daha yapılmasının anlamlı olacağını düşünmekteyiz. Yine bunun dışında ihtiyaç olan farklı noktalarda açılması, bu güzel hizmetin yaygınlaşması esas hedeflerimizdendir.”

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada