banner178

Dünya tarihinde birçok savaş yaşanmıştır. Devletler arasında çıkan bu savaşların farklı sebeplerli de vardır. Toprak nedenleri, ekonomik nedenler, ideolojik nedenler, dini nedenler bu sebeplerden bazılarıdır. Savaş çıkmasını isteyenler elbette bahanesini de üreteceklerdir. Örneğin Birinci Dünya Savaşı'na bakalım. Devletler arası sömürgecilik ve silahlanma yarışı hat safhada iken ve bazı devletler gizli ittifaklar oluşturmuş iken 1. Dünya Savaşı'nın çıkması zaten olasılıklar dahilinde idi. Ancak küçücük bir kıvılcım, bir sebep lazımdı. Bu savaşın bahanesi ise bir suikast ile oldu. 28 Haziran 1914'te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun veliahdı Arşidük Ferdinand, Bosna'nın başkenti Sarajevo'ya bir ziyaret için gitmişti. Ziyaretin nedeni Bosna’nın kendisi idi. Bosna, o dönemlerde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Sırbistan arasında gerginliğe neden olan ve bir türlü paylaşılamayan bir toprak parçasıydı. Ve Bosna, görünüşte Avusturya-Macaristan’a bağlıydı ancak bağımsızlığını istiyordu. Buna karşı olan Arşidük Ferdinand ise gözdağı vermek için tüm uyarılara rağmen bu ziyareti gerçekleştirmek istedi. Üstü açık arabası ile gezerken bir Sırp milliyetçisi olan Gavrillo Princip tarafından hem kendisi hem de hamile eşi vurularak öldürüldü. Çok geçmeden saldırgan yakalandı ve bu işin arkasında Sırbistan olduğuna kanaat getirildi. Bu olaydan sonra Avusturya-Macaristan, Sırbistan'a savaş açtı. Sırbistan’ın koruyuculuğunu üstlenen Çarlık Rusyası ise Avusturya-Macaristan’a savaş açtı. Almanya’da Rusya'ya savaş açtı ve  dünya tarihinin ilk kitlesel büyük savaşı başlamış oldu. Bu eylemin arkasında 1. Dünya Savaşı'nın çıkmasını isteyen gizli güçler olabilir miydi?

2. Dünya Savaşı'nda aynı ortam ancak farklı sebepler vardı. Adolf Hitler’i Sovyetler Birliği’ne karşı finanse eden devletler Adolf Hitler'in dönüp dolaşıp kendilerini hedef alacağını tahmin edememişler miydi? Yahut Adolf Hitler, Polanya’ya saldırdığında diğer büyük devletlerin kendisine saldıracağını tahmin edememiş miydi? Yoksa o ve diğer ülkeler 2. Dünya Savaşı’nın çıkmasını mı istiyordu? Adolf Hitler, tüm dünya devletlerinin gözü önünde Versay Antlaşması'nı ihlal ettiği halde neden hiçbir önlem alınmadı. Olası bir Dünya Savaşı'nın çıkması kimlerin işine yaradı. 2. Dünya Savaşı çıkmasaydı İsrail Devleti kurulabilir miydi? Tüm bunlar için tek bir bahane gerekliydi. Savaş… Savaşın çıkması için de bahaneler tabi.

Durum günümüzde de tekerrür edebilir. Savaş için bahaneler her zaman hazırdır ancak barış için ise hiçbir çaba gösterilmez. Suriye iç savaşı başladığından beri adeta yedi düvel bu savaşın içinde. Özellikle son 4 yıldır birçok ülkeyi de savaşın eşiğine getiren bir iç savaş. Amerika, Rusya birçok kez savaşın eşiğine gelmiş ancak Rusya'nın sağduyusu ile bu savaş önlemiştir. Türkiye, Rus uçağını düşürdüğünde iki ülke savaşın eşiğine gelmiş ancak diplomatik çabalar sonucu gerilim yatışmıştı. Bugünlerde ise Suriye İç Savaşının muhalifleri bitirme aşamasının son sahnesine gelinmiş durumda. İdlip’ten. bahsediyorum. İdlip'in kaybedilmesinden ve rejimin kontrolüne geçmesinden korkan Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail, sürekli olarak Rusya ve Suriye rejimi üzerinde baskı kurmaya çalışmakta. İki gün önce bir Rus uçağı İsrail ve Fransa'nın manevraları sonucu yanlışlıkla Suriye rejimi tarafından düşürüldü. Rusya, İsrail'in bu hareketi ABD'nin direktifleri sonucu yaptığını elbette biliyordu. Ancak Amerika, direkt bir sıcak çatışmaya girmektense bunu başta İsrail olmak üzere diğer ülkeler aracılığı ile gerçekleştirmeye çalışıyor. Yani olası bir 3. Dünya Savaşı'nı kendisi değil ikincil güçler aracılığıyla çıkarmak istiyor. Bunu da Rusya'yı tahrik ederek gerçekleştirmenin peşinde. Eğer Rusya, İsrail'e yahut başka bir ABD müttefiki ülkeye savaş açacak olursa ABD, Rusya'nın tepesine binecek. Çin, ortak düşman prensibi ile ABD‘ye saldıracak. Avrupa ülkelerinin birçoğu Rusya'ya saldıracak. Küçük ülkeler de iki tarafta safını belirleyecek. Böylece 3. Dünya savaşı başlamış olacak. Ancak tek gereken şey bir kıvılcım bir bahane. Bu bahane acaba Suriye mi olacak? İlerleyen zamanlarda göreceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada