banner178

KOAH’A DİKKAT!

Özel Parkhayat Akşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Suna Akbulut Türkiye’de KOAH hastalığının risk faktörleri, belirtileri ve tedavi aşamaları hakkında bilgiler verdi.

KOAH’A DİKKAT!

Özel Parkhayat Akşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Suna Akbulut Türkiye’de KOAH hastalığının risk faktörleri, belirtileri ve tedavi aşamaları hakkında bilgiler verdi.

21 Ocak 2016 Perşembe 00:28
1951 Okunma
KOAH’A DİKKAT!
banner155

“Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ilerleyici ve tam olarak geri dönüşü olmayan buna karşılık önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. Halk dilinde  “Kronik Bronşit” olarak da bilinen KOAH, uzun süreli bronşlarda tıkanmaya neden olan bir hastalıktır. Hastalığın en önemli nedeni ise sigara bağımlılığıdır” diyen Akbulut şunları belirtti:

         “ KOAH nefes darlığının şiddetine göre Hafif KOAH, Orta KOAH, Ağır KOAH VE Çok Ağır KOAH olarak dört gruba ayrılır. Hastalığın ileri dönemlerinde kanda ve organlarda oksijen miktarı önemli miktarda azalacağı için çok fazla rahatsızlıklar belirir. Bol terleme, dilde, dudaklarda ve parmak uçlarında morarma, şiddetli baş ağrısı, çarpıntı, gündüzleri uyuklama, geceleri uykusuzluk, aşırı sinirlilik, şiddetli halsizlik, yorgunluk, zayıflama, mide rahatsızlıkları, karında şişlik ve hazımsızlık, ellerde ve ayaklarda uyuşma, ellerde titreme gibi belirtileri vardır. Hastalığın ilerlemesiyle kalp yetmezliği meydana gelebilir ve ayaklarda su toplama başlar. Kalp yetmezliği gelişen hastalarda hastalığın ileri dönemlerinde nefes darlığı çok şiddetlenir ve hastalar evden çıkamaz hale gelirler. Bu dönemdeki hastalar artık günün en az yarısında oksijen makinesine bağlı kalırlar.

         KOAH, teşhisi çok kolay olan hastalıklardan birisidir. Bu hastalığı akla getiren iki önemli özellik vardır.  Bunlar: Sigara içimi. Uzun zaman süren öksürük balgam ve nefes darlığı şikâyetleridir.

        KOAH erken teşhisi için sigara içen ve 40 yaşını aşmış kişiler yılda bir kez solunum testi yaptırmalıdır.  Solunum testi ile hem KOAH teşhisi konur hem de hem de hastalığın şiddeti belirlenir. KOAH tedavisinde başarılı olunabilmesi için sigaranın bırakılması, tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunulmaması gerekir. KOAH hastaları tedavileri sürecinde tedaviye yardımcı tedbirlerle,  bu süreci desteklemesi gerekir.  Bu tedbirler:

Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Ağır egzersizlerden (ağır yük taşımak, bahçede çalışmak gibi) kaçınılmalıdır. Soğuk ve hava kirliliğinin fazla olduğu saatlerde dışarıya çıkılmamalıdır. Sık aralıklarla ve her öğünde yeme alışkanlığı kazanılmalıdır. Yiyecekler daha çok sulu gıdalardan oluşmalıdır. Katı ve ağır yemeklerden sonra nefes darlığı artmaktadır. Hazımsızlığa ve gaz şikâyetlerine neden olabilecek yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bol sıvı (su, asitsiz meyve suları, bitki çayları) tüketilmelidir.

      KOAH’ı kontrol altına almak ve daha sağlıklı bir yaşam için anahtarlar, doğru beslenme, doktor kontrolünde yapılacak olan düzenli bir egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır.”

Son Güncelleme: 21.01.2016 00:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner159

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada